Dosyalar 2018-04-10T17:04:01+00:00

MİT’in Kosova’dan adam kaçırma operasyonu

Kosova'da 29 Mart sabahı 5'i öğretmen 1 doktor olmak üzere 6 kişi, yapılan operasyonla gözaltına alındı. 6 kişinin, “Gülenci” oldukları [...]

Rheinmetall Türkiye’de neyi gizliyor?

Türkiye’de Rheinmetall’in dahil olduğu bir yatırım ortaklığıyla tank üretilecek. Bu ortaklığın şu anda aktif olmadığı öne sürülüyor. Ama şirket merkezinin fotoğrafını çekmek yasaklandı.

Deniz manzaralı, Türk, Katar, Alman, Malezya silah ortaklığı

Tanktan, füzeye, Toma’dan, kirpi’ye onlarca savunma sanayi ürününün üretimine, Türk-Katar-Alman-Malezya ortaklığı ve devletin sunduğu kolaylaştırıcı imkanlarla Karasu’da başlanıyor.

Alman silah tüccarları Erdoğan’ın sarayında

Cumhurbaşkanı’yla akşam yemeği, garip ortaklar sayesinde açılan kapılar: Şirketin gizli belgeleri, silah üreticisi Rheinmetall’in Türkiye’de tank üretebilmek için sergilediği marifetlerin kanıtı.

Erdoğan’a Alman tankları

Almanya arasındaki ilişkiler neredeyse günden güne kötüleşiyor. Ama silah sanayii için bunun hiç önemi yok. Rheinmetall grubu Türkiye’de tank fabrikası kurmayı planlıyor. Ortağı ise Erdoğan’a sadık bir işadamı.

6-7 Eylül’ün İzmir tanığı ilk kez konuştu: “Palikaryalara ölüm! Rumlara ölüm!”

6-7 Eylül olaylarında İzmir'de azınlıklara yönelik yaşanan saldırı olaylarına 15 yaşında tanıklık eden araştırmacı yazar Kamil Bulut gördüklerini ilk kez Araştırmacı Yazar Kemal Yalçın'a olayların 62. yıl dönümünde anlattı.

Canlı Tanıklar Anlatıyor: 6/7 Eylül 1955 olaylarında neler oldu?

Tarihe 6-7 Eylül olarak geçen ve İstanbul, İzmir ve Adalar’da gayrimüslimleri hedef alan saldırıların üzerinde 62 yıl geçti. Onlarca kişininn öldüğü yüzlerce kişinin yaralandığı ve binlerce dükkan ve işletmenin yağmalandığı İstanbullu Rumlarla Ermenileri hedef alan yağma ve linç olaylarına tanıklık edenler o gün yaşananları aktarıyor.

9 Yaşındaki Bir Ermeni Çocuğun Ağzından 1915 ve Sonrası/ Baskın Oran

1915-16 Tehciri, insanlığın şimdiye kadar yaşadığı en acı olaylardan biri. Osmanlı’nın 1 milyonu epey aşkın tamamen suçsuz vatandaşı öldürüldü veya öldü veya kayboldu. Çok lafa gerek yok; bu yeter.

Türkiye, katili tanıyor

Türkiye’deki IŞİD yapılanması, devletin gözetimi ve onayı altında gerçekleşti ve sadece dış politikada değil, iç politikada da kullanıldı. Sonuç, katliam oldu.

ABD Dışişleri Basın Odasında Olanlar / İlhan Tanır yazdı

ABD Dışişleri Bakanlığında 24 Ekim Salı günü yapılan basın brifingi olaylı geçti. Dışişleri Bakanlığındaki brifinglerini bizatihi 2009’dan beri izleyen bir gazeteci olarak böyle bir 'brifinge' şahit olmadım desem yeridir.

ABD-Erdoğan hattındaki ‘fırtınanın’ ilk haftası / İlhan Tanır yazdı

Geçtiğimiz hafta sonu ikinci konsolosluk çalışanının tutuklanmasının ardından, Pazar günü, 8 ekim tarihinde, ABD tarihte eşi görülmemiş bir kararla vizeleri askıya aldığını ilan etmişti. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan önce Ukrayna’da konuyu 'soğutmaya' almış, Salı günü ise Sırbistan’da biraz daha artan bir tepki vermişti. Tepkiler ABD’nin Ankara’daki Büyükelçisi John Bass’e yoğunlaşarak, bu diplomat 'günah keçisi' olarak bulunmuştu.

İdamının 600. Yılında Büyük Filozof Şeyh Bedreddin / Kemal Yalçın yazdı

Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin tekke köşelerinde post üstünde ömür tüketmiş şeyhlerden değildir. O, Osmanlı padişahlığının zulüm ve zorbalığına başkaldırmış; düşüncelerini eyleme dökmüş engin bir hukuk bilgini, büyük bir filozof ve idealleri uğruna canını vermiş büyük bir dava adamıdır.

Hep Anımsayacak, Unutmayacağız / SPD Genel Başkanı Martin Schulz yazdı

SPD Genel Başkanı Martin Schulz, NSU`nun birinci cinayeti kurbanlarından Enver Şimşek'in katledilmesinin 17. ölüm yıl dönümünde bir yazı kaleme aldı.

Zafer Çağlayan’a ulaşan Zarrab davasında son dönemece girilirken / İlhan Tanır yazdı

New York Güney Bölgesi Savcılığı, Çarşamba günü yeni bir iddianame yayınlayarak, bu kez eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı ‘sanık’ yaptı ve hemen sonrasında da ‘tutuklama’ kararı çıkarttı.

Batılı Diplomatik Kaynaklardan Washington Kulisleri / İlhan Tanır Yazdı

Özgürüz'ün başkentte bazı AB diplomatik kaynaklardan aldığı bilgilere göre önümüzdeki hafta ile birlikte ABD'nin Katar krizi ile ilgili olarak bazı girişimlerde bulunabilir. Trump'ın Cuma günkü çıkışından sonra bu girişim biraz zorlaşmış olsa da Katar krizini ABD'den başka çözübilecek pek aktör bulunmuyor.

ABD Kongresinde Tarihi Bozgun: 397 – 0/ İlhan Tanır Yazdı

Öncelikle 435 milletvekilinden Kongre'de bulunan 397 üyenin hepsinin Erdoğan'ı kınamış olması hiç şüphesiz Türk tarafına karşı duyulan öfkenin bir göstergesi. Bardağın taşması. Tüm Kongrenin parti ayrımını bırakarak tek ses olması.

Beyaz Saray Görüşmesinde Masada Eksik Olan O Bakan/İlhan Tanır yazdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 24 saati biraz geçen Washington ziyaretinin son saatlerinde meydana gelen ‘Washington meydan savaşı’, ABD’nin tüm TV kanallarında yayınlanmaya Perşembe akşamı itibariyle devam etti.

“Nereden çıktı bu bakan?” Bozdağ’ın 45 dakikalık Washington ziyareti/İlhan Tanır

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile 45 dakikalık bir görüşme yapabildi. Görüşme sonrası ne ABD ne de Türk tarafı resmi bir açıklama yaptı.

“Şaşırtıcı ikiyüzlülük” İlhan Tanır yazdı

New York Güney Bölgesi Adliyesinde Salı günü yerel saatle öğleden sonra 14:00'te, büyük bir ilgi ile izlenilen Reza Zarrab davasının bir başka ayağı oynandı.

Beklenen Ziyareti Öncesi Washington’da Erdoğan’ı Bekleyen Zorlu Koşullar/İlhan Tanır

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdogan, görüldüğü kadarıyla Mayıs 16 ve 17’de ABD başkentine gelme planlarını koruyor.

Unutulan çoğunluk / Margherita Bettoni

Türkiye'deki referandumun ardından birçok Alman için durum açık ve net: Almanya'da yaşayan Türklerin neredeyse % 63,1'i geçici sonuçlara göre başkanlık sisteminden, dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yana oy kullandı.

Kazananı olmayan, kayıpları ertelenen seçim / Kemal Can

50'nin bir altında kalınca yapılamayacaklar değil, üstüne bir çıkıldığında yapılamayacaklar üzerine konuşmaya başlamak daha önem

ARTE – ÖZGÜRÜZ İŞBİRLİĞİ: Erdoğan belgeseli aynı anda yayında

Alman/Fransız devlet televizyonu ARTE, referandum öncesi İstanbul’daydı. Aşağıda öyküsünü okuyacağınız haber röportajı ARTE ile işbirliğimizin ilk adımı [...]

Referanduma oluk oluk oligark parası / Mustafa Sönmez

Bitmemiş inşaatlar da dahil olmak üzere kamu binalarına devletin imkanlarıyla 'Evet' afişleri astılar.

AKP – MHP ittifakının geleceği

AKP bazı taktik manevralarla yeni bir kampanya atağına hazırlandığı yolunda haberler çıksa da, siyasi kulislerin ilgisi yavaş yavaş referandum sonrasına kayıyor.

”Gölgeler Diyarında” – Spiegel yazdı…

Entegrasyon Türkiye’deki referandum buradaki göçmenlerin hayatını karartıyor. Birbirlerine karşı saldırganlaşmalarını körüklüyor ve onları Almanlara karşı yabancılaştırıyor.

Belgeleriyle bir soygun hikayesi: Huzurevi Oteli

Belgeleriyle bir soygun hikayesi: Huzurevi Oteli   Can Dündar araştırdı. Gazete sayfaları arasında kaybolan küçücük bir haber: “Taş Yapı’nın Etiler’deki oteli [...]

Spiegel yazdı: Son Oyun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek adam olmayı hedefliyor ve sanki gücünün zirvesindeymiş gibi görünüyor. Ancak yönettiği devlet çözülme içinde. 16 Nisan’daki referandum yeni bir dönüm noktası olabilir.

Popülizm, Yeni Bonapartizm ve meydan hareketleri (2) / Hakan Gürses yazdı..

Yazımın birinci bölümünde, “batılı olmayan” görece yeni demokrasilerde son yıllarda barizleşen otoriter-popülist eğilimlere değinip, bu gelişmeleri Yeni Bonapartizm adı altında [...]

Popülizm, Yeni Bonapartizm ve meydan hareketleri / Hakan Gürses yazdı..

Hakan Gürses Popülizm, Yeni Bonapartizm ve meydan hareketleri 1   “Farklı olan, sürüden ayrılan, bireysel, nitelikli ve seçkin olan her [...]

”İdeolojilerin Sonu” İdeolojisi Sönümlenirken / Ahmet İnsel yazdı..

Ahmet İnsel “İdeolojilerin Sonu” İdeolojisi Sönümlenirken Ya da Merkezde buluşma siyasetinin çöküşünde Fransa’da siyaset dilinde “yumuşak uzlaşma” ( consensus mou) [...]

Amerikan hoyratlığı! Fehim Taştekin

  Donald Trump neden İran, Irak, Suriye, Yemen, Libya, Somali ve Sudanlılara ABD'ye giriş yasağı getirdi? Gücün dayanılmaz savurganlığı mı? [...]

“Tek adam” Endişesiyle Sermaye ve Beyin Göçü / Mustafa Sönmez yazdı..

Türkiye’nin hızla biriken ekonomik kırılganlıklarının yanında içerideki politik gerilimi, yönelimleri ve tutarsız dış politikadan kaynaklanan jeopolitik riskleri , S&P, Moody’s, [...]