Temelli’den Türk ve Kürt annelerine çağrı: Savaş iktidarına son verelim

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Diyarbakır’da Barış Annelerini ziyaret etti. Burada kısa bir konuşma gerçekleştiren Temelli şunları söyledi:

“Barış Annelerinin hayır dualarını almaya geldik”

Seçim kampanyamızı iki temel şey üzerinden yürüttük; barış ve demokrasi mücadelesi. Bu ülkeye barış gelmeden demokrasinin, demokrasi gelmeden barışın gelmeyeceğini vurguladık. Bu mücadelenin en önünde yürüyen Barış Anneleri’ni ziyaret etmek bizim için çok önemliydi. Burada olduğum için onur duyuyorum. Kendilerinin hayır dualarını almaya geldik.

“Yan yana geleceksek acılarla yüzleşmeliyiz”

Bu yaşadığımız acılarla yüzleşeceğiz, dersler çıkaracağız. Bu kayıpların, ölümlerin yaşanmasına son vereceğiz. 90’ların ortasından beri Cumartesi Anneleri’nin mücadelesi sürüyor. 90’larla yüzleşmeden, tarihimizdeki acılarla yüzleşmeden yol almak mümkün değil, bugün yüzleşme günüdür. 24 Haziran’dan sonra eğer yan yana geleceksek yüzleşmek gerek. Kürt anneleri, Türk anneleri bu savaşın en büyük bedelini ödediler; bu savaşa ancak yan yana gelerek karşı çıkabiliriz. Bakın Berfo Ana evladının cenazesine kavuşamadan aramızdan ayrıldı. Taybet Ana gibi analarımız var. Saymakla bitmeyecek acılar var. Bunlara son verme zamanıdır.

“Gelin bu savaş iktidarına son verelim”

Bu savaş zihniyetine, bu savaş iktidarına ancak bizler son verebiliriz. Annelerin acıları ile yüzleşerek bir daha yaşanmasına engel olabiliriz. Bütün Türkiye halklarına ve annelere çağrı yapıyorum; gelin hep birlikte bu savaş iktidarına son verelim. Buna son verebiliriz.

“Biz çözüm derken onlar çöktürme planı hazırladı”

Bütün bu mücadelede anneler hep en önde oldular, bu savaş bitsin diye. Ama iktidar 16 yıldır inatla onların sesini duymadı. Bizler çözüm derken, bütün iyi niyetimizle her yerde çabalarken bu iktidar gitti, arkamızdan çöktürme planları hazırladı. 24 Haziran’a çok az bir zaman kaldı. İnanıyorum ki 24 Haziran’da oylarımıza, geleceğimize, barışa sahip çıkacağız. Bir daha bu acıları yaşamamak için yeni yaşamı birlikte var edeceğiz.
© https://ozguruz.collateral-freedom.org
01.06.2018

2018-06-02T01:33:56+00:00