Remziye Tosun: “Sur’daki annelerin çığlıklarını meclise taşıyacağım”

HDP’nin Diyarbakır’dan gösterdiği adaylar arasında olan, Sur’daki yasak sırasında ilçede mahsur kalıp çıktıktan hemen sonra tutuklanan Remziye Tosun, #Özgürüz’e konuştu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 24 Haziran erken seçimi için aday gösterdiği isimlerden birisi de Sur’da sokağa çıkma yasakları sırasında 3 yaşındaki kızı Beritan ile birlikte 100 gün boyunca mahsur kalan Remziye Tosun oldu.

Sur’daki ablukadan çıktıktan sonra tutuklanan ve 14 ay tutuklu kalıp 16 Mayıs 2017’de tahliye edilen Tosun, adaylığı ile ilgili #Özgürüz’e açıklamalarda bulundu.

Sur’daki evi yıkıldığı için şu an Ergani’nin Aşağı Kuyulu köyünde babaannesi ile birlikte yaşayan Tosun, Sur’da yaşadığı süreci şöyle anlattı:

“Sur’da 100 güne yakın kaldık. Günlerce bodrumda çocuğumu kaybetme korkusuyla bekledim. İki kızım yanımdaydı. Çıktıktan sonra çocuklarıma el konuldu. Bir kızım yurda konuldu, diğeri de süt içirdiğim için bana verildi. Tabi bir anne için bu durumun acısı tarif edilemez. Bir anne olarak çocuğunun aç kalması, biber gazlarının arasında kalması, saatlerce baygın olarak kalması tarif edilemez bir duygu. Sur’dan çıktıktan sonra milletvekillerinin yoğun çalışmaları oldu. Sonrasında biz hastaneye gideceğimizi sanıyorduk. Kızım Beritan daha 14 aylıktı, saatlerce baygın kalmıştı. Hastaneye gidiş sırasında TEM ve çocuk şubeye gideceğimiz söylendi. Biz masum bir şekilde ambulansın önünde beklerken bir polis memuru ‘bunlar direk paket’ diyerek bizi karakola gönderdi. 5 gün gözaltında tutulduktan sonra cezaevine gönderildim.”

“Kızım konuşmayı cezaevinde öğrendi”

Cezaevinde kaldığı süre boyunca kızıyla birlikte yaşadıklarını anlatan Tosun, “Çocuğumun korkuları vardı. Sur’da hiç dışarı tanımadı. İlk beni acıtan şey Beritan’ın gardiyanların getirdiği mandalinayı kabuğuyla beraber yemesi oldu. Mandalinanın bile ne olduğunu bilmiyordu. Kızım konuşmayı cezaevinde öğrendi, ilkleri orada yaşadı. Cezaevinden çıktığımızda dışarıya çıkmak istemiyordu. Şu anda çocuklarım psikolojik destek görüyor. Aynı zamanda Beritan kreşte eğitim görüyor.” dedi.

“Sur’daki annelerin çığlıklarını meclise taşıyacağım”

Seçildikten sora yapacaklarını anlatan Tosun, “Seçildiğimde ilk yapacağım şey Ankara’dan Diyarbakır’a gelip Dört Ayaklı Minare’yi ziyaret edeceğim. Sur’da yaşayan annelerin, kadınların, çocukların mağduriyetini meclise taşıyacağım. Özellikle kadınlar için çalışmalar yapacağım. Sur zamanında bir sürü kadın ve anne dışarıda kaldı. Çoğu parklarda, sokaklarda yatmak zorunda kaldı. Öncelikli hedefim Sur’daki annelerin çığlıklarını meclise taşımak olacak.” ifadelerini kullandı.

Haber: Mehmet Erol

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
31.05.2018

2018-06-01T12:59:03+00:00