Onursal Adıgüzel: “Sadece CHP’nin değil, bütün adayların oylarını takip edeceğiz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, seçim güvenliğiyle ilgili #Özgürüz’e değerlendirmelerde bulundu.

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi için geri sayım devam ederken seçim günü mühürsüz oyların kabulüyle şaibeli hale gelen 16 Nisan referandumuna benzer bir süreç yaşanmaması için muhalefet partileri ortak bir çalışma başlattı. CHP’nin Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, partisinin öncülük ettiği bu çalışmayla ilgili #Özgürüz’e açıklamalarda bulundu.

“Bir tane oy bile çalınmasın…”

Seçim güvenliğiyle ilgili yaptıkları çalışmalara değinen Adıgüzel, “Öncelikle teknolojinin bu kadar gelişmiş olduğunu dönemde seçmen seçim güvenliğini konuşuyor olmak hepimiz için utanç verici. Ne vatandaşların ne de siyasi partilerin seçim güvenliğini sağlamak gibi bir mecburiyeti yok. Ama iktidarın birbiri ardına aldığı şaibeli kararlar bugün Türkiye’de sivil toplumu da siyasi partileri de seçim güvenliğiyle ilgili kaygılandırma noktasına getirmiştir. Biz de buna karşı vatandaşlarımızı nasıl rahatlatırız, sandıktaki oylarını nasıl doğru takip edebiliriz çalışmalarını başlattık. Seçmenleri farklı yerlerde tekrar oy kullandırtmasınlar, ölülere oy kullandırtmasınlar diye listeleri inceledik. Bu birinci adımımızdı. Diğer partiler, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldik ve dayanışma içerisinde bunu gerçekleştirelim dedik. Aynı düşünceye sahip olmayabiliriz ama ortak bir amacımız olduğunu, oyun sandığa girdikten sonra farklı bir renkle çıkmasını istemediğimizi belirttik. CHP’ye oy verenin oyu CHP’ye, MHP’ye oy verenin oyu MHP’ye, HDP’ye oy verenin oyu HDP’ye, İYİ Parti’ye oy verenin oyu İYİ Parti’ye çıksın. Bir tane oy bile çalınmasın, amacımız bu.” ifadelerini kullandı.

“Sadece CHP’nin değil, bütün adayların oylarını takip edeceğiz”

Yaptıkları mobil uygulamayla bütün partilerin oylarını takip edeceklerini belirten Adıgüzel, “O gün mobil uygulamamızda da bütün partilerin oylarını takip edeceğiz, sadece CHP’nin değil. Bütün adayların oylarını takip edeceğiz ve bir tane oyun yanlış renge gitmesini engelleyeceğiz. Mobil aplikasyonumuzu hazırladık. CHP’nin büyük bir bilgi birikimi var. Özellikle teknolojinin bu kadar yaygın kullanılmaya başlandığı günden bu yana hem seçimlerin arşivlenmesi konusunda hem de mobil ve web tabanlı çözümler noktasında çalışmalar yapıyorduk. Web tabanlı sistemimiz de hazır. Seçimleri iki sistem üzerinden takip edeceğiz. Örgütümüzün okul sorumluları ve temsilcileri web tabanı üzerinden paralel olarak bütün sandıkları girecekler. Aynı zamanda sandık başında bekleyen bütün vatandaşlarımıza bir sistem hazırladık. Herhangi bir partiye mensup olan birisi Google Play’den ya da Apple Store’dan rahatlıkla uygulamayı indirebilecek.” dedi.

Haber: İrfan Uçar

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
31.05.2018

2018-06-01T12:59:03+00:00