Kenan Güngördü: Haklı olduğuma inandım ve mücadele etme kararı aldım

Zeytinburnu Belediyesi’nden atılan taşeron işçi Kenan Güngördü, oturma eyleminin 42. gününde #Özgürüz’e konuştu.

AKP’li Zeytinburnu Belediyesi’ndeki işinden çıkarılan taşeron işçi Kenan Güngördü, 42 gündür direnişte. Belediye önünde oturma eylemi yapıyor. 21 yıldır kamuda taşeron olarak çalışan Güngördü, işten atılma sürecini “Güvenlik arşiv soruşturması kapsamında bende KHK ile ihraç edildim. Bir gün ansızın önümüze bir liste geldi. 11 kişilik bir isim listesi ve bu listenin içerisinde de adım geçiyordu. Mesai bitiminde listeler bize verildi. Hemen anında personel kimliğimi elimden aldılar ve işime son verildiğimi söylediler.” diyerek anlattı.

“Halka meşruiyetimi ilan ettim”

42 gündür AKP’li Zeytinburnu Belediyesi önünde oturma eylemi yaptığını belirten Güngördü, “42 gündür orada oturma eylemindeyim. İlk 5-10 gün orada biraz sıkıntı yaşadım. Herkes işinden atıldı ama kimse oturma eylemi gerçekleştirmedi ya da böyle bir eylem ilk defa gördüler orada. Önceleri olumsuz bir ön yargı vardı; KHK ile atılan insanların hepsi örgüt üyesidir gibi. KHK’ları halk bilmiyor aslında. 42 gündür KHK’yı anlatıyorum ve nasıl işten atıldığımı, OHAL’in gerçekliğini insanların bilmesini istiyorum. İlk 10 günden sonra emniyetin yoğun bir önem alması, polisin sürekli orada olması, GBT uygulamasından geçiriliyor olmam, sürekli çevik kuvvetin orada beklemesinden sonra gözaltı bile yaşamamam ya da tutuklanmamam şu gerçekliği oluşturdu halkta; ‘Bir şey yok. Yüz kızartıcı bir durumu ya da örgüt üyeliği olsa orada tutmazlardı’ diye düşündüler. Ben şu anda orada meşruiyetimi ilan ettim. Halka hiçbir yasa dışı örgütle bağımın olmadığını, hiçbir yüz kızartıcı suç işlemediğimi, 19 senedir, onurumla, namusumla, alın terimle çalıştığımı göstermiş oldum.” dedi.

“Halk bunların 16 yıllık politikalarını gördü, 24 Haziran’da cevap verecek”

Halkın 24 Haziran’da bu politikalara karşı tavır alacağını ifade eden Güngördü, “2 yıldır KHK ile ihraç edilenlerin sayısı 116 bin 512. 15 Temmuz sonrasında ise bu sayı 150 bini aştı. Zaten kıt kanaat geçinen emekçiler, açlığa mahkum edildi. İşsizliğin bu kadar yük olmasının nedenlerinden bir tanesi de hükümetin ekonomik politikalarıdır. İşçi ve emekçiye yönelik hiçbir icraatı yok. Sermayedarlara, patronlara, kendi yandaşlarına yönelik bir politika izliyor ve dolayısıyla bu hepimizin bildiği gibi işsizliği de arttırıyor. Zaten OHAL’le birlikte açıkça ilan ettikleri gibi her şeyi yasakladılar. İşçinin en doğal hakkı olan hakkını arama talebi bile yasaklanıyor. Bu durum insanlarda çekinceye yol açıyor. Bende böyle bir çekince oluşmadı açıkçası. Hep haklı olduğumu inandım ve bu haklılığımla da mücadele etme kararı aldım. Halk artık bunların 16 yıllık politikalarını gördü. 24 Haziran’da buna karşılık vereceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Haber: Onur Öncü

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
30.05.2018

2018-05-30T15:28:35+00:00