Gülsüm Kav: “Baskın seçim kararı, kadınların siyasete katılımını zorlaştırdı”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, kadınların parlamentodaki temsiliyet durumunu #Özgürüz’e değerlendirdi.

24 Haziran seçimlerine katılacak olan siyasi partilerin sunduğu milletvekili adaylık listesinde, kadın sayısının çok az olması dikkat çekti.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 600 kişilik milletvekili aday listesinde 126 kadın milletvekili adayı, Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) ise 137 kadın milletvekili adayı bulunuyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi 29, CHP 33 ilde kadın aday göstermedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin milletvekili aday listesinde ilk üç sırada yer alan 33, CHP’nin listesinde ilk üç sırada yer alana 30 kadın milletvekili adayı bulunuyor.

En fazla kadın aday gösteren parti ise 220 ile Halkların Demokratik Partisi (HDP). Ayrıca Meclis’teki 17 kadın milletvekili var ve yüzde 35,42 ile oransal olarak da parlamentoda en fazla kadın milletvekili bulunan parti konumunda.

Diğer yandan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) için ise benzer bir tablo çizmek ise oldukça zor. MHP, adaylık listesinde 69 kadın ve 531 erkeğe yer verdi.

Kadınların parlamentodaki temsiliyet durumuyla ilgili olarak #Özgürüz’e değerlendirmelerde bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, şunları söyledi:

“Bu kadınları çok memnun eden bir tablo değil, apaçık ortada. Çünkü toplumun yarısıyız. Burada da en azından yarı oranda temsil edilmemiz gerekiyordu. Bu orana erişemediğimiz durumda da kadın hareketinin dile getirdiği en az %30 barajı vardır. Seçimlerden söz edeceksek eğer, seçim tarihinin 24 Haziran’a alınma kararının ne kadar anti demokratik olduğunu vurgulamakla başlamak istiyorum. Bu bütün bir toplum için son derece sıkıntılı bir durum. Anayasa’yı bile ihlal eden anti demokratik bir seçim kararıdır. Bu demokrasi ihlalleri bütünüyle seçim çalışmalarına da zaten yansıyor.”

“Baskın seçim kararı, kadınların siyasete katılımını zorlaştırdı”

24 Haziran’da yapılması kararlaştırılan seçimin, kadınların adaylığı konusunda zorlukları da beraberinde getirdiğini belirten Kav, “Bu demokratiksizliğin kadınlara çok daha farklı sorunlar yarattığını belirtmek isterim. Böyle bir baskın seçim kararı alarak kadınların siyasete katılımını daha da zorlaştırdılar. Sebebi ise çok daha maddi ağırlığı var. Kadınlar zaten olağan şartlarda bile seçimlerde aday olma cesaretini ve imkanını kırk kere düşünerek, sorumluluklar anlamında değerlendirme yaparak ve imkanları varsa alabiliyorlar. Bununla ilgili de cesaretlendirilmeleri ve totalde önlerinin açılması gerekiyor. O yüzden %30-50 gibi rakamlardan söz ediyoruz ama bunlar kuru rakamlar değil. Bunların geleceği ve hayattaki tüm meseleleri çözmek için hayati bir şart aslında.” ifadelerini kullandı.

“Seçimde erkeklerin önü açıldı, kadınların ise kapatıldı”

Baskın seçim kararıyla kadınların aday olma haklarının engellendiğini ifade eden Kav, “Kadınlar herhangi bir olağan seçimde bile yeterince zorluk yaşarken, bu kadar ani ve baskın bir şekilde karşısına çıkan seçimlerde gerek aday olma konusunda gerekse bunun kararını alma konusunda ciddi zorluklar yaşadılar. O kadar para hızlı bir şekilde nereden bulunacak? Bu kadar kıs bir sürede kadınların yakınlarını ikna etme süreci nasıl gerçekleşecek? Bunlar erkekler de olduğu için erkeklerin önü açıldı ve kadınların önü ise kapatıldı.” dedi.

Haber: Zübeyde Sarı

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
30.05.2018

2018-06-01T12:59:03+00:00