Sezai Temelli: “Tüm seçmenleri sandıklara sahip çıkmaya davet ediyoruz”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim güvenliğiyle ilgili #Özgürüz’e değerlendirmelerde bulundu.

YSK, geçtiğimiz günlerde valilik ve il seçim kurullarından gelen sandık taşıma ve birleştirme taleplerini karara bağladı. Edinilen bilgiye göre 19 ilde sandık taşıma kararı alındı. Kararlarda 5 kilometre uzaklıktaki sandık taşıma taleplerinin kabul edildiği öğrenildi. Bu şekilde taşıma kararlarında seçmen sayısının ise dikkate alınmadığı öğrenildi.

Seçim güvenliği tartışmalarına da  yol açan bu durumu #Özgürüz’e değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, tüm halkı sandıklara sahip çıkmaya davet etti. YSK’nın HDP’nin baraj altında kalması için böyle bir karar aldığını ifade eden Temelli, “Sandık güvenliği gerçekten çok önemli, çünkü devlet bütün kurumlarıyla sandıkları güvensiz hale getiriyor, seçmeni sandıktan uzak tutmaya çalışıyorlar. YSK eliyle de seçmenleri taşımaya çalışıyorlar. Aslında taşımak değil dertleri; insanlar sandıklara gitmesin, özellikle de HDP seçmeni sandığa gitmesin ve HDP barajın altında kalsın diye böyle bir uygulamayı gerçekleştiriyorlar. Biz, Türkiye’nin her yerinde sandık kurulu üyesi verme çabasındayız. Bugüne kadar hedeflediğimiz rakama tam ulaştık diyemem. Hala eksiklerimiz var ve buradan bir kez daha tüm arkadaşlarıma, seçmenlerimize, halkımıza çağrı yapıyorum; bir an önce sandık kurulu üyesi olmak için müracaatta bulunsunlar. İradelerine oylarına geleceklerine sahip çıksınlar. Hepimiz birlikte buna sahip çıkmalıyız. Ancak bu şekilde şaibeli, hileli seçim anlayışına karşı dur diyebiliriz ve bu şekilde sandıklarda oylarımıza sahip çıkarak barajı yıkabiliriz.” dedi.

“Sandık görevlisi eksiğimiz var”

Sandıklardaki görevli eksikliğine dikkat çeken Temelli, “Öncelikle batı metropollerinde, Ankara, Manisa, Aydın, Adana gibi illerde eksiklikler var. İstanbul tamamladı. Diğer bazı illerde az da olsa eksiklerimiz var. Ama bizlerkazanacagiz.org sayfasına müracaat ederek oradan başvuru yapabilirler. Eksik olan illerde bir an önce sandık kurulu üyelerini ve müşahitliği tamamlayabiliriz.” dedi.

“Hangi tuzağı kurarlarsa kursunlar başarılı olamayacaklar”

Özellikle Kürt illerinde yaşanan sandık taşıma uygulamasını telafi etmenin yolunu diğer bölgelerde daha fazla sandığa gitmek gerektiğiyle açıklayan Temelli, “Zaten 144 bin seçmenin taşınmasının çok olanaklı olmadığını biliyorlar. Amaç sandıktan uzak tutmak. Ama bizim seçmenimiz, halkımız sandık nerede olursa olsun gidecek, oyunu kullanacak ve oyuna da sahip çıkacak. Hangi hileyi, hangi tuzağı kurarlarsa kursunlar başarılı olamayacaklar. Ama biz yine de Türkiye’nin her yerinde tüm halkımıza sandığa gitmelerini, oylarına sahip çıkmalarını, sonuna kadar o oylarının akıbetini takip etmelerini istiyoruz. Eğer Kürt illerinde bu şekilde bir uygulama varsa bunu telafi etmenin yolu diğer illerde daha fazla sandığa gitmekten geçer. Tüm seçmenleri sandığa davet ediyoruz. Bu barajı yıkacaksak hep birlikte yıkacağız. Emek ve Demokrasi güçlerini, kadınları, gençleri, herkesi sandığa gitmeye, oy vermeye, iradelerine sahip çıkmaya ama hepsinden öte sandık kurulu üyesi ve müşahit olmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bu seçimde bütün seçmenlerin sorumluluğu var”

Son olarak tüm seçmenleri sorumluluk almaya davet eden Temelli, “Bütün seçmenlerin sorumluluğu var. Seçmenler her zaman, her seçimde hangi partiye oy vereceklerini tartarlar, bakarlar, yeniden değerlendirirler. Kemik seçmenleri, yani partilerin kemik seçmenleri dediğimiz bir tarafa bırakırsanız her seçimde oyunu yeniden belirleyen bir seçmen kitlesi de var. Bu seçmen kitlesi seçimlerde kararını verirken ‘Neden HDP’ye oy vermeliyim?’ sorusunun yanıtını vicdanında bularak seçimini yapacaktır. Nedeni de şu; eğer HDP barajın altında kalırsa bu iktidar 400 vekil dediği projesine ulaşacaktır. Amacı da budur; HDP’yi baraj altında bırakmak, en az 80 vekili bu şekilde ele geçirmek. Barajı zaten bu nedenle uyguluyorlar. Bu 80 vekille sağlayacağı 400 vekillik parlamento çoğunluğuyla da anayasayı kolayca değiştirip, kendisi için diktatörlüğün yolunu açacaktır. Bu karar açık tehdittir. Bu açık tehdide karşı yapılacak tek şey de tüm seçmenlerin vicdanlarıyla geleceklerine sahip çıkarak bu barajı birlikte yıkmaktan geçiyor. HDP’ye oy vermelerinden geçiyor.” dedi.

Haber: İrfan Uçar

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
29.05.2018

2018-05-30T12:59:36+00:00