Barolar seçim güvenliği için toplandı

Türkiye baroları, dürüst ve adil bir seçim gerçekleşmesi amacıyla 24 Haziran günü sandık başlarında, seçim bölgelerinde, il – ilçe seçim kurullarında, gözlemci sıfatıyla yer alacak.

Barolar bugün Ankara ve İstanbul’un ardından seçimlere ilişkin üçüncü toplantısını Diyarbakır’da gerçekleştirdi.

Toplantıya şu illerin baro yöneticileri katıldı: İstanbul, Adana, Bursa, Ankara, Antalya, Şırnak, Batman, Urfa, Bingöl, Van, Adıyaman, Muş ve Kocaeli.

Barolar, “Sensiz Olmaz Hareketi” ile ortak çalışma yürütüyor.

Toplantıda konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, “Dürüst ve adil bir seçim gerçekleşmesi için tüm barolar olarak 24 Haziran günü sandık başlarında, seçim bölgelerinde, il ve ilçe seçim kurullarında, gözlemci sıfatıyla yer alacağımızı duyurmak istiyoruz” dedi.

Özmen, daha sonra şu ifadeleri kullandı:

“24 Haziran’da yapılacak olan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ne yazık ki seçim güvenliği, serbest seçim hakkı, eşit koşullarda propaganda hakkı ve olağanüstü hal koşullarına dair tartışmalarla yürüyoruz.

Özgür ve adil koşullarda bir seçimin yapılabilmesi, seçmen iradesinin sandığa net bir şekilde yansıması ve sandıktan bu şekilde çıkması açısından da biz baroların hukukun üstünlüğü ve insan haklarını koruma, tonlama ve geliştirme görevi kapsamında çok temel bir görev ve sorumluluk olduğunu düşünüyoruz.

Cumhurbaşkanı adaylarından biri olan Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunuşu ve propaganda eşitliği açısından çok ciddi kabul edilemez bir adaletsizlik yaratmaktadır. Demirtaş’ın serbest bırakılması, serbest seçim hakkı ve propaganda hakkının kendisine tanınması yönündeki çağrımı yineliyorum.

Son dönemlerde seçim yasasında, seçim mevzuatında yapılan değişikliklerle de sandıkların taşınması, birleştirilmesi, aynı apartmanda oturan sakinlerin başka sandıklarda oy kullanacak olmaları, seyyar sandık uygulaması, sandık kurulu başkanının durumu gibi durumlar, endişe ve kaygıların sebep oluyor.”

Haber: Mehmet Erol

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
29.05.2018

 

2018-05-29T15:13:13+00:00