“Bir Adım Daha” diyenler Demirtaş’a özgürlük için Çağlayan Adliyesi önünde buluştu

‘Bir Adım Daha’ insiyatifi üyeleri, cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesini istedi.

4 Kasım 2016’dan beri Edirne F Tipi cezaevinde tutuklu bulunan, HDP’nin 24 Haziran seçimleri için Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiği Selahattin Demirtaş’ın, ‘cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası süresince serbest kalması için’ mahkemeye yapılan başvuruya ilişkin kararın bugün verilmesi bekleniyor.

15 Mayıs’ta Demirtaş’ın avukatları aracılığıyla yapılan başvurunun bugün Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görüşülmesi bekleniyor.

Çağlayan Adliyesi önünde çağrı

‘Bir Adım Daha platformu’ üyeleri, cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi için İstanbul’da da eylem yaptı.

İstanbul Adalet Sarayı önünde platform adına açıklama yapan Hakan Öztürk, Demirtaş’ın cezaevinde olmasından dolayı seçim çalışması yapamadığını, bunun eşitsizlik yarattığını söyledi.
Öztürk şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı adayı olma ihtimali olan birine, nasıl söz hakkı verilmez? Hiçbir propaganda eşitliğinin olmadığı seçim koşullarında bir de adaylardan birinin tutuklu olması en üst düzeyde eşitsizliğe ve adaletsizliğe sebep olmaktadır”

“Demirtaş’ı serbest bırakın”

İstanbul Adalet Sarayı önünde yapılan basın açıklamasında söz alan Uraz Aydın, “Sözünü ettiğimiz gibi HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 2 seneye yakın bir zamandan beri cezaevinde. Bunun herhangi bir hukuki gerekçesi olmadığını biliyoruz. Sayın Demirtaş, bugün adeta Türkiye’deki demokrasi mücadelesinin, demokratik çoğulcu bir siyasal rejim mücadelesinin önde gelen isimlerinden biri olarak rehin tutulmaktadır. Düşünün, öyle bir seçim ki bir cumhurbaşkanı adayı cezaevinden kampanyasını yürütmek durumunda. Biz bunun herhangi bir şekilde eşit ve adil bir seçim olmayacağını, aslında tam tersine Türkiye’deki şu an mevcut baskıcı rejimin bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz ve çok temel bir şey istiyoruz; adil ve eşit bir seçim için Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakın. Demirtaş, alanlarda, meydanlarda fikrini, bakışını, Türkiye’nin geleceğine olan görüşlerini, inançlarını serbestçe ifade etsin, kamuoyunda kendini ifade edebilsin. Demirtaş tekrar alanlara çıksın. Demirtaş’ı serbest bırakın.” ifadelerini kullandı.

Haber: Zübeyde Sarı

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
21.05.2018

 

2018-05-21T22:53:05+00:00