Beştaş: Demirtaş tahliye olmalı

Meral Danış Beştaş, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edileceğine yönelik iddiaları #Özgürüz’e değerlendirdi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın avukatları tarafından yapılan tahliye başvurusunu #Özgürüz’e değerlendirdi. Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerektiğini belirten Beştaş, “Selahattin Demirtaş tahliye olmalı. Özgür olmalı daha doğrusu. Çünkü şu anda bir seçim yarışı başladı. Cumhurbaşkanları adaylarından seçim yarışına katılamayan, dört duvar arasında olan tek aday. Diğer adayların bunu kabul etmemesi gerekiyor esas itibariyle. Dün avukat arkadaşlarımız başvuruyu yaptılar ve Demirtaş’ı bir tutuklu kişi olarak değerlendirmek büyük bir yanılgı olur. Esas itibariyle şu anda siyasi bir rehin olarak tutuluyor. Hukuktan, tutuklamadan söz edebilmemiz için ortada bir suçun olması gerekiyor. Suç diye öne sürülen iddiaların bütünü konuşmalardır. Bunu kabul etmek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

“Demirtaş rehin tutuluyor”

Son olarak Demirtaş’ın herhangi bir ceza almasının mümkün olmadığını belirten Beştaş, “Şu anda Demirtaş’ın bir ceza alması söz konusu değil. Sadece bir yargılama varmış gibi gösteriliyor. Demirtaş mahkemede gerçekten bir siyaset ve hukuk dersi verdi. Bu kararı gerçekten mahkemeler verme gücüne sahip olsa, Demirtaş bir saniye bile cezaevinde kalamaz. Şu anda Demirtaş bizzat AKP ve MHP faşist koalisyonu tarafından rehin tutuluyor.” dedi.

Haber: Mehmet Erol

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
16.05.2018

2018-05-16T15:46:06+00:00