Barış Atay gözaltına alındı

Atay’ın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi.

Avukat Bolaç, sosyal medya hesabı Twitter’dan oyuncu Atay’ın gözaltına alındığını duyurdu. Bolaç, “Nihayet Barış Atay’ı gözaltına aldırmayı başardılar. Birilerine yargılanacaksın demek veya affetmiyorum demek ne zamandır suç oldu?” diye yazdı.

Bolaç, #ÖZGÜRÜZ’e yaptığı açıklamada Atay’ın Fatih Vatan Caddesi üzerindeki Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldüğünü, gözaltı gerekçesinin henüz açıklanmadığını söyledi. Bolaç, gözaltı gerekçesinin son günlerde yaşanan tartışmalarla ilgili olmasının yüksek ihtimal olduğunu söyledi ve evde arama yapılmadığını belirtti.

Yusuf Yerkel’in özür mesajının ardından sosyal medya hesabı Twitter’dan “Hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz. O gün geldiğinde; affedeni, acıyanı, yargılamaktan vazgeçeni de unutmayacağız! Yok öyle ‘torunlarla emeklilik, hepimiz kardeşiz, kavga istemiyoruz’ falan. Her şey yeni başlıyor. Bu ülkeye, insanına yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz” diye yazmıştı.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Atay’ın bu mesajı medya sonrası “Lütfen bu adama haddini bildiriniz!” başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Hükümete yakın medya organlarında da Atay, bu mesajı sonrası hedef gösterilmişti.

Barış Atay, yanında telefonunun olmaması gerekçesiyle 24 saat daha gözaltında tutulacak. Yarın sabah saatlerinde ifadesi alınmasının ardından savcılığa getirilecek.

“Morali ve sağlığı yerinde”

Duruşmanın ardından #Özgürüz’e konuşan Atay’ın avukatı İsmail Demirci, “Barış sabah 6’da Cumhuriyet Başsavcı’nın soruşturmayı başlatmasıyla gözaltına alındı. Akabinde Vatan Emniyet Müdürlüğü’ndeki Güvenlik Şube’ye getirildi. Biz kendisiyle ilk görüşmemizi sabah saat 9 gibi yaptık. Kendisinin sağlığı ve morali gayet yerinde. Barış’ı tanıyanlar bilir; bulunduğu yerden bir adım geri atmayan bir insandır. Nitekim bu süreçte bugüne kadar ve bugün, kendi bildiğin ve haktan ayrılmayan bir duruş sergiledi. Barış, atmış olduğu iki tweet sebebiyle gözaltına alındı. Bunlardan bir tanesi dün Ahmet Hakan’ın da üzerinde tepindiği, ‘suçlular yargılansın” dediği bir tweetti. İkincisi ise Afrin ile ilgili bir tweetti. Barış’ın dün gündem olan tweete verdiği cevap; ‘Evet o tweeti ben attım. Bu ülkede suçlular yargılanmalıdır. Kimse özür dileyerek suçlarından kurtulmak gibi bir iradeye sahip değildir çünkü hukuk devletinde yaşıyoruz.’ Minimalinde bir savunma yaptı. Keza Afrin konusuyla ilgili de atmış olduğu tweet ‘Afrin, Suriye halkınındır.’ paylaşımıydı. ‘Coğrafi olarak değerlendirdiğimizde Afrin, Suriye siyasi sınırları içerisindedir. Dolayısıyla orada söz sahibi olan Suriye halkınındır.’ demiştir. Ve bugün Vatan’da ifade işlememiz bittikten sonra savcılığa sevk edildik. Bunun sebebi savcılık ifadesinin alınması, akabinde sorguya sevk edileceği, eğer sevk edilmezse de serbest bırakılacağı kanaatindeydik. Ancak sabah Barış gözaltına alındığında telefonuna el konulmadı. Savcılığın bununla ilgili herhangi bir kararı da yok. Fakat buraya geldiğimizde savcı telefonun olmadığını fark etti ve Barış’ın telefonunu istedi. Biz getirdik ve teslim ettik. Savcı da bu gerekçeyle gözaltı süresini 24 saat daha uzattığını söyledi. Yarın sabah ifade alınmasının ardından savcılığa tekrar getirilecek.” dedi.

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
16.05.2018

 

2018-05-16T16:58:49+00:00