Konak Direnişçileri işe geri alındı: “Bunu işçi sınıfı adına bir kazanım olarak görüyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işlerine son verilen Konak direnişçileri, işe geri alındı. İşe geri dönme talebiyle açlık grevinde olan Mahir Kılıç, 183 gündür eylemdeydi. Konak Direnişçileri’nden Seval Gündüz, Barış Kaya ve Salih Akdeniz #Özgürüz’e konuştu.

Çok sevinçli olduğunu belirten Gündüz, “183 gündür alanda olmak, direnmek ve mücadele etmek güzeldi. Bugün de sevinçli bir haber aldık zaten. Bugün de sevinçli bir haber aldık. Karşıyaka Belediyesi’nde bize iş vereceklerini söylediler. Çok sevinçliyiz. Altı aylık bir direniş sona erdi. Kışın soğukta, yağmurda direndik. En başından beri haklı olduğumuzu düşünmüştük. Hakkımızı da aldık.” ifadelerini kullandı.

“İşçi sınıfı adına bir kazanımdır”

Direnişin işçi sınıfı adına bir kazanım olduğunu belirten Barış Kaya, şunları söyledi:

“6 ay öncesinde bir haksızlığa uğradık. Sırf işçi olarak yasal hakkımızı aradığımız için yüzlerce işçiyle beraber kapı önüne konduk. Kapı önüne konarken de hiçbir gerekçe gösterilmedi. Haksızsınız, suçlusunuz gibi hiçbir şey söylenmedi. Bunun üzerine biz de direnişe başladık. Önce diplomasi yolunu tercih ettik. Ama bu dili kabul etmediler. Bunun üzerine biz de en meşru hakkımız olan direnme hakkını kullandık. Belediye önünde oturmaya başladık. Bir arkadaşımız da açlık grevine başladı. Yani 13 gün önce Mahir Kılıç açlık grevine başladı, 6 işçi ise oturma eylemine başladı. O günden bugüne kadar herkesin şahit olduğu bir kışı sokakta geçirdik. Ve karşımızda bir taş duvar vardı asıl olarak. İnatla direndik ve bugüne kadar getirdik. Geldiğimiz aşamada bizi işten çıkartanlar, direnişimiz sonucunda bizi Karşıyaka Belediyesi’nde işe başlatacaklarını söylediler. Biz bunu işçi sınıfı adına bir kazanım olarak görüyoruz.”

“Direndik, kazandık”

Son olarak bedel ödenmeden hiç bir kazanımın sağlanamayacağını belirten Salih Akdeniz, “Sonbaharda başladık biz, kışı geçirdik. Üşüyorduk, şimdi yaz geldi terliyoruz. Her şeyden önce çok mutluyum. Bir şeyler çabalamadan, bedel ödemeden kazanılmaz. Ben bunu 7 yaşında da biliyordum, şimdi 52 yaşındayım ve aynı şekilde hayatımı böyle idam ettiriyorum. Direndik, kazandık. Darısı tüm direnen arkadaşların başına.” dedi.

Haber: Sedat Sur

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
14.05.2018

2018-05-14T14:59:05+00:00