Emin Şirin: “HDP’nin baraj altında kalmaması lazım”

AKP ilk dönem milletvekillerinden olan Emin Şirin, #Özgürüz’e konuştu.

AKP ilk dönem milletvekillerinden olan Emin Şirin, seçim süreci ve ittifakları #Özgürüz’e değerlendirdi. Parlemento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendiren Şirin, 41 gün siyasette uzun bir süre. Özellikle bugünkü seçim sistematiğine baktığınızda siyasette değişebilecek şeyler de var. Bugünkü fotoğrafa baktığınızda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birinci turda seçimi alamayacağı ama birinci çıkacağı, Muharrem İnce’nin de ikinci çıkacağı görülüyor. Meral Hanım da belki zorlayabilir ama 41 gün dediğim gibi çok uzun bir süre. Parlamento seçimlerine baktığımızda eğer HDP’nin başına bir kaza gelmezse, baraja takılma gibi bir durum olmazsa parlamentoda da AKP’nin çoğunluğu kaybedeceği anlaşılıyor. Bana göre buradaki kilit unsur da HDP’nin baraja takılacak riskler almaması.”ifadelerini kullandı.

“HDP’nin baraj altında kalmaması lazım”

HDP’nin baraj altında kalmaması gerektiğine dikkat çeken Şirin, şunları söyledi:

“HDP’nin baraj altında kalmaması lazım. Programdan evvel sizinle konuşuyorduk; Selahattin Demirtaş’ın gayet olgun ve düzgün bir açıklaması olmuş. Bu açıklamayı keşke daha evvel bütün HDP’nin eş başkanları altlarına imza koyarak yapsalardı. Bu durumda PKK ile ilişkilerinin olmadığını, kendilerinin PKK’nın siyasi uzantısı olmadığını ve silahı bırakma konusunda siyasi çerçevede bir silah bırakma çağrısı yapmak istediklerini, tüm Türkiye’nin partisi olduklarını söylüyor. Bu çok geç kalmış ama biraz da bugünün koşullarında inandırıcılığı zor bir açıklama ama inşallah çalışır, yaparlar.

“HDP ittifakın içerisine girerse 1+1’in 2’den daha az eder”

Son olarak HDP’nin Millet İttifakı’nın dışında tutulmasını değerlendiren Şirin, “İttifaklara gelince ben bazı görüşmeleri uzaktan, yakından takip ettim. Burada bir sinerji meselesi var. Bazı partiler eğer HDP ittifakın içerisine girerse 1+1’in 2 değil de 2’den daha az edebileceğini simülasyonlarla bulmuşlar. Dolaysıyla bazı milliyetçi oyların, CHP’nin, İYİ Parti’nin veya Saadet Partisi içerisindeki milliyetçi oyların, HDP ittifakın içine girdiği takdirde AKP’ye veya HDP’ye kaçabileceklerinden endişe ettikleri için böyle bir tavır almışlar. HDP’ye düşmanlıktan değil, bir matematiksel hesaptan dolayı görülüyor. HDP bu zaman zarfı içerisinde en küçük bir risk görüyorsa, Doğu Perinçek ve Cumhur İttifakı’nın itirazlarına rağmen Millet İttifakı içerisindeki partilerle görüşmesinin çok yararlı olacağı kanaatindeyim.” dedi.

Haber: Zübeyde Sarı

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
14.05.2018

2018-05-14T13:10:27+00:00