Gülsüm Elvan: “Bize anneler günü yok, elimizden aldılar”

16 yaşındayken başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, #Özgürüz’e konuştu.

Gezi Parkı eylemleri sırasında başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, #Özgürüz’e konuştu. Bize anneler günü yok diyerek anneler gününü kutlamadığını belirten Elvan, “Bugün aslında öyle zor bir gün ki hangisini söyleyeyim. Sur’da kaybedilen 3 aylık bebeğin annesinin günü. Buzdolabında çocuğunu saklayan annenin günü. Sıla Abalay daha kaç yaşındaydı, onun annesinin günü. Cizre’de iki tane çocuk panzerle ezildi, kader dediler; onların annesinin günü. Hangisini sayalım ki? O kadar katledilen çocuk var ki. Benim çocuğum nezdinde büyüklere seslenmek istiyorum. Anneler gününü kutlarlarken bizleri hatırlasınlar. Hangi anneler gününü kutlayacaklar? Evet, normal baktığında anneler günü ama bize anneler günü yok. Aldılar elimizden anneler günümüzü.” ifadelerini kullandı.

“Bu ülkeyi çocuklar yönetsin”

Geçtiğimiz günlerde görülen ava ile ilgili düşüncelerini ifade eden Elvan, şunları söyledi:

“Ben şunu söylemek istiyorum. Eğer savcılar, hakimler, karşı tarafın avukatları eğer izliyorsa onlara şunu söylemek istiyorum. Kaç mahkemedir bir torpildir ortada gidiyor. Yasaklayın o zaman bu silahsa, yasaklayın. Hala maçlarda patlatılıyor. Hala bayramlarda çocuklar patlatıyorlar. Bu mahkemeden önceki mahkemede çıktık geldik. Burada asker yolcu ettiler, patlattılar. Başından beri de dedim; varsa bu çocuğun üzerinde bomba, silah ya da başka bir şey, yine de öldürmeyeceklerdi çocuğumu. Yakalayacaklardı, bana getireceklerdi. Siz bu çocuklara bakamıyorsunuz, çocuk esirgeme kurumuna alıyoruz bu çocuğu deselerdi. Ben buradaydım, baba buradaydı; bizi cezalandırsalardı. Çocuğumu vurmayacaklardı. Şunu da söylemek istiyorum, bu çocuklar daha küçük. Ne ideolojileri olabilir? Bu çocukların bir ideolojileri varsa, bırakın ülkeyi bu çocuklar yönetsinler.”

Haber: Onur Öncü

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
13.05.2018

2018-05-13T19:19:15+00:00