“24 Haziran bir fırsat, iktidarı göndermemiz gerekiyor”

Filiz Kerestecioğlu, Soma Katliamı’nın dördüncü yıldönümünde, yaşamını yitiren 301 madencinin yakınlarını ziyaret etti.

Bugün, iktidarın ucuz enerji hırsına patronun kâr hırsının eklenmesiyle 301 işçinin iş cinayetine kurban gittiği Soma Katliamı’nın dördüncü yıldönümü. 13 Mayıs 2014’te Soma’da yakınlarını yitiren ailelerin adalet talepleri sürerken, aileleri ziyaret eden HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, #Özgürüz’e konuştu.

İktidarın katliamdan ders çıkarmadığını belirten Kerestecioğlu, “301 bir sayı değil, insan; tek tek insan. Ve bütün bu evlere dağılmış olan insanlar bunlar. Her birinin anısı var. Her birinin hayatı var ve çok büyük bir acı. Telafisi mümkün olmayan bir şey. Bununla ilgili aslında o kadar çok söylenecek bir şey var ki. Aslında Türkiye’de AKP iktidarı dönemi boyunca 20 bin iş cinayeti yaşanmış. Bu rakam aslında her şeyi söylüyor. Kaza değil, cinayet diyoruz. Sadece Soma için değil, Ermenek için, Şirvan için ya da Torunlar için, İstanbul’un ortasında hayatını kaybeden insanlar için. Çünkü siz bir yere çukur açtığınızda onu görüyorsunuz eğer o çukuru kapatmazsanız ve orada insanlar ölüyorsa aslında orada bir cinayet işlemiş olursunuz. Bugün Türkiye’de gerçekleştirilen de bu. Nedeni ne taşeronlaşma ve daha fazla kar hırsı.” ifadelerini kullandı.

“Artık bu iktidarı göndermemiz gerekiyor”

Soma ile hesaplaşmanın 24 Haziran’da olacağını belirten Kerestecioğlu şunları söyledi:

“Herhalde dünyada kapitalizmin en ağır ve vahşi bir şekilde uygulandığı yerlerden birisi haline geldi Türkiye. Bütün ailelerin acısını paylaşıyoruz. Ama paylaşıyoruz demek yeterli değil. Bunu değiştirmemiz gerekiyor. Hakikaten 24 Haziran’da bunun için bir fırsat ve bizim artık bu iktidarı göndermemiz gerekiyor. Bu emek çukurlarını bizim yaşam pınarlarımız haline dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun için bütün mücadelemiz. Bunun için ailelerin yanındayız ve bunun için bugün Soma’dayız.”

Haber: Zübeyde Sarı

© https://ozguruz.collateral-freedom.org
13.05.2018

2018-05-13T12:55:46+00:00