Tekin Bingöl: “OHAL koşullarında seçim yapılamaz”

CHP’nin Ankara’da düzenlediği OHAL değil demokrasi istiyoruz eylemine katılan Tekin Bingöl, #Özgürüz’e açıklamalarda bulundu.

CHP’nin 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlediği ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ eylemi Ankara’da da gerçekleştirildi. Eyleme katılan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, #Özgürüz’e açıklamalarda bulundu.

OHAL sürecinde halkın seçimlere kuşkuyla baktığını belirten Bingöl, seçim güvenliğini savunacaklarını belirtti. Son referandumdaki usulsüzlüklere dikkat çeken Bingöl, şunları söyledi:

“Olağanüstü koşullarda seçim yapılamaz. Halkın özgür iradesiyle sandığa gitmesi, sandık güvenliğinin sağlanması lazım. OHAL sürecinde halk bu duruma kuşkuyla bakıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar biz seçim güvenliğini sonuna kadar savunacağız. Vatandaşların rahat bir şekilde sandığa gidip oylarını kullanmalarını sağlayacağız. Son referandumda usulsüzlük yapmadılar ama bu defa bir yargı kurumunu ele geçirerek usulsüzlük yaptılar. Ama dünya alem biliyor ki o referandumda, hileyle bir yargı kurumunu kullanarak sonucu değiştirdiler. Artık o seçim dünya tarihine de Türkiye siyaset tarihine de şaibeli bir seçim olarak girmiştir. Umut ediyorum ki iktidar bütün bunlardan ders çıkarır, bu kitlelerin sesine kulak verir ve OHAL’i sonlandırır.”

Haber: İrfan Uçar / Ankara
© https://ozguruz.collateral-freedom.org
16.04.2018

2018-04-16T13:06:13+00:00