Hazal Korkmaz: “Halkı bu şekilde teslim alamazlar”

Kimliği belirsiz kişiler tarafından muhbirlik teklif edilen Hazal Korkmaz, #Özgürüz’e açıklamalarda bulundu.

10 Nisan günü kimliği belirsiz kişiler tarafından muhbirlik teklif edilen Hazal Korkmaz, teklifi reddetmesinin üzerine tehdit edildiğini söyledi. Yadıklarını #Özgürüz’e anlatan Korkmaz, şunları söyledi:

“10 Nisan günü arkadaşımla Konak’ta otururken bir telefon geldi. Kargomun olduğunu ve son gün olması sebebiyle acil alıp gelmemi söylediler. Kargo firmasına gittiğimde beni aradıklarını ve böyle bir kargonun olmadığını söylediler. Şubeden çıktım ve bir kadınla bir erkek karşıladı beni. Bana ‘Seni biz aradık sakin ol, seninle konuşmamız gereken şeyler var. Okuldan geliyoruz, rektörlüğe bağlı bir öğrenci komisyonuyuz. Okuduğun bölümle ilgili sıkıntılar var. Bölümün gizli bir temsilciye ihtiyacı var. Seninle gizli bir temsilci çıkarmamız için görüşmemiz gerekiyor. Kargocu olduğumuzu söyleyerek yalan söylediğimiz için özür dileriz. Sana bir şekilde ulaşmamız gerekiyordu. Öğrenciyiz, okuldan arkadaşlarınız. Korkacak bir şey yok. Bölümün ile ilgili soracağımız sorular var.’ dediler. Hemen olduğumuz yerde bir masaya oturduk. Benden ne gibi bir şey istediklerini ve okuldan neden gizli bir temsilci çıkarma ihtiyacı duyduklarını sordum. Böyle bir şey sorduğumda da kadın olan kişi ‘Aslında biz öğrenci değiliz, rektörlükten de gelmiyoruz. Siyasi örgütlerin faaliyetlerini takip ediyoruz. Senden bize yardım etmeni, fikir alışverişinde bulunmanı, bildiğin şeyleri bize anlatmanı istiyoruz. Siyasi örgütlerin içinden bize bilgi getirmeni talep ediyoruz. Karşılığında da ömür boyu sürecek maddi bir dostluk teklif ediyoruz. Bir kerelik değil ömür boyu sürecek yardımlarda bulunacağız.’ dedi.

“Okulunu ve evini biliyoruz diyerek tehdit ettiler”

Teklifi reddetmesinin ardından tehdit ediliğini söyleyen Korkmaz, şunları söyledi:

“Bunun üzerine tabi ki çok şaşırdım. Bunun üzerine ben de ‘benim size yardım edebileceğim hiçbir şey yok, bir daha beni aramanızı istemiyorum ve teklifinizi asla kabul etmiyorum’ dedim ve bağırmaya başladım. Böyle bir tepki alınca erkek olan ‘Şu anda çok şaşırdın. Çok sinirlisin. Birkaç gün otur düşün. Biz sana birkaç gün sonra tekrar ulaşalım. Mantıklı düşün, sana çok güzel şeyler teklif ediyoruz. Atanma, iş bulma, çalışma gibi olanakların olacak. Hem sen bizim işimize yara, hem biz senin işine yaralım.’ şeklinde ajanlık teklif ettiler bana. Bu teklifinizi asla kabul etmiyorum diyerek tekrar bağırmaya başladım. Bunun üzerine yine erkek olan okulunu ve evini biliyoruz diyerek beni tehdit etmeye başladı. Gizlice fotoğraflarını çekmeye çalıştım. Bunun üzerine erkek olan elime vurup telefonumu almaya çalıştı. Telefonu elimden çekerek, hızla oradan uzaklaştım. Bu olayı hemen avukatıma gidip anlattım. Aileme anlattım. Avukatımın vasıtasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundum.”

“Bana bunu kabul ettiremeyecekler”

Son olarak halkı bu tekliflerle teslim alamayacaklarını belirten Korkmaz, şunları söyledi:

“Olur da tekrar karşıma çıkarlarsa eğer vereceğim tepki aynı olacak. Buradan olayı sahiplenen herkese teşekkür ediyorum. Onlara vereceğim hiçbir cevabım yok. Bu muhbirlik ve ajanlıktır. Koskoca bir halkı bu şekilde teslim alamazlar. Bana bunu kabul ettiremeyecekler.”

Haber: Sedat Sur / İzmir
© https://ozguruz.collateral-freedom.org
16.04.2018

2018-04-16T18:47:31+00:00