CHP’den Suriye’ye müdahale protestosu: “Yaşasın Halkların Kardeşliği!”

CHP İstanbul İl Gençlik Kolları, Kadıköy ‘de “Savaşa hayır, direnen Suriye Halkı kazanacak” sloganıyla yürüyüş düzenledi.

ABD’nin Suriye saldırısı sebebiyle CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Kadıköy’de yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da destek verdi. Yürüyüş’te sık sık “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Kahrolsun ABD Emperyalizmi”, “Katil ABD, Ortadoğu’dan Defol” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını yapan CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Burkay Düzce, şunları söyledi:

“Dün sabaha karşı Ortadoğu’nun egemen devletlerinden Suriye Arap Cumhuriyeti’ne yönelik üçlü bir emperyalist koalisyonun düzenlemiş olduğu bir hava saldırısı neticesinde 2011 yılından bu yana Suriye üzerinden Ortadoğu halklarını birbirine kırdırmaya çalışan emperyalistler, cihatçı mevzilerini kaybettiklerini görünce bir kez daha saldırı ve sömürgecilik girişiminde bulundular. Bizler tarihinde Amerikan mandacılığını savunanlara karşı tam bağımsız Türkiye’yi savunanların torunları olarak bugün yerli ve milli olduklarını iddia edenlerin beslenmiş oldukları siyasetten gelenler 6. Filo’nun önünde Amerikan bayraklarına secde ederken, Amerikan askerlerini denize dökenlerin evlatları olarak bütün Ortadoğu halklarına bugün İstanbul’dan bu dayanışmayı, emperyalist saldırganlığa karşı Ortadoğu halklarının iradesini teslim almaya kalkan ve aynı geçmişte Afganistan’da, Irak’ta ve son olarak Libya’da gördüğümüz kimyasal silah kullanımı üzerinden egemen devletlerin egemenliğini kendi tahakkümü altına almak isteyen emperyalistlere karşı buradan bir kez daha haykırıyoruz. Bu ülkenin gençliği nasıl daha önce büyükleri mandacılık isteyenlere, bu ülkede Amerikan şirketleri altında ezilmek isteyenlere, Amerikan üstlerinin altında, Amerikan askerlerinin postalları altında ezilmek isteyenlere, askerlerimizin başına çuval geçirilirken “ne notası vereceğiz, müzik notası mı vereceğiz” diyenlerin karşısında bir kez daha sahip çıkacağımızı haykırıyoruz; kahrolsun Amerikan emperyalizmi! Bu ülkenin gençliği hiçbir zaman aldanmadı. Her zaman ne bedel ödenmesi gerekiyorsa o bedeli emperyalistler ve onun uşakları karşısında ödedi. Bundan sonra da bizler tarihsel haklılığımızdan da tarihsel misyonumuzdan da aldığımız güç ve kuvvetle gerekirse bedel ödemeye devam edeceğiz. Ancak bu ay yıldızlı bayrağımızın bağımsızlığı başta olmak üzere bütün komşu devletlerimizin egemenlik haklarının korunması için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Bunu bir kez daha İstanbul’dan haykırmanın onurunu ve övüncünü taşıyoruz.”

2018-04-15T17:25:20+00:00