Avukat Gülşen Özbek: “Sise Ana Kürt kimliğinden dolayı tutuklu”

Avukat Gülşen Özbek, hasta tutukluların yaşadığı sorunlarla ilgili #Özgürüz’e açıklamalarda bulundu.

Gün geçtikçe daha da ağırlaşan hasta tutukluların durumuyla ilgili #Özgürüze açıklamalarda bulunan Avukat Gülşen Özbek, 78 yaşındaki hasta tutsak Sise Bingöl’e de dair bilgiler paylaştı.

Cezaevindeki hasta tutukluların sayısıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Özbek, tutuklulara dair yapılan bütün başvuruların kabul edilmediğini ifade etti. Mevcut yasaların uygulanmadığını belirten Özbek, şunları söyledi:

“Adalet Bakanlığı’nın açıklamış olduğu veriye göre son 8 yılda cezaevinde olup hayatını kaybeden 2300 hasta tutsak var. Yine bir araştırmaya göre son 5 yılda hakkında adli adli tıptan tek başına hayatını sürdürebilme koşulunun olmadığına ilişkin raporun olmasına rağmen tahliye edilmeyerek, cezaevinde hayatını yitiren tutsak sayısı 451 kişi. Ve şu an için cezaevinde 1025 hasta tutsak bulunuyor. Bunlardan 357’sinin durumu çok daha kötü durumda ve bu 357 tutsağın bir an önce tahliye edilmesi gerekiyor. Ancak yapılan tüm başvuralar ve girişimlere rağmen, hem bireysel hem de hukuk örgütlerinin yapmış olduğu tüm girişimlere rağmen maalesef hasta tutsakların tahliyesi söz konusu olamıyor. Esasında 2013 yılında bir yasa getirildi ve o yasada ağır sağlık sorunları ve engellilik durumları nedeniyle cezaevi koşullarında tek başına hayatını sürdüremeyen tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilebileceği, cezasının ve infazının geri çekilebileceği düzenlenmiş. Ancak bu yasal hükümlerin pratikte hiçbir karşılığını göremiyoruz.”

“Herkes kanun önünde eşit değil”

Kürt kimliğinen ötürü tutukululara ağır yaptırımların uygulandığını ifade eden Özbek, şunları söyledi:

“Mesele Kürt kimliğinden dolayı siyaset üreten ya da yapmış olduğu çalışmalar nedeniyle cezaevlerinde olan kişilerin her yönüyle çok daha ağır yaptırımlar uygulanarak cezaevlerinde bir yaşama terkedildikleri söz konusu. Yine herkes kanun önünde eşittir ilkesine dönersek eğer, pratikte herkesin kanun önünde eşit olmadığını da görüyoruz. Nitekim yasanın açık hükümleri siyasi sahipler tarafından uygulanmıyor. Tabi ki biz tüm hukukçular olarak şunu söylüyoruz; cezaevinde yaşam koşulları olmayan kişilerin, bir an önce her kim olursa olsun cezaevinde tutulması gerektiğini ve insanlık onurunun bir gereği olarak bunun uygulanması gerekiyor.”

“Sisi Ana’nın tahliye edilmesi gerekiyor”

Aynı zamanda 78 yaşındaki hasta tutuklu Sise Bingöl’ün de avukatı olan Özbek, Sisi Ana’ya dair şu bilgileri paylaştı:

“Sise Ana çok ağır bir suç nedeniyle cezaevinde bulunmuyor. Ona dayatılan Kürt kimliğini hala koruyor olmasından kaynaklı bazı uygulamalar daha fazla ceza olarak işletiliyor. Tahliye edilmesi için yaptığımız itirazın kabul edilmemesi kendisinde bir moral bozukluğu oluşturmuştu. Kendisi sağlık koşullarını anlatırken çok ciddi zorlanmalardan da bahsediyordu. Yine mevcut durumda koşullar değişmediği müddetçe artık bu şartlar altında tedavi olmayı istemediğini de belirtiyor. Çünkü her defasında çok zor koşullar altında hastaneye sevk ediliyor. Sisi Ana’ya ilişkin hukuki girişimlere ve başvurulara devam edeceğiz. Onun da bir an önce tahliye edilmesi gerekiyor.”

2018-04-15T19:30:30+00:00