Ahmet Telli: “Dillerin kardeşliği yaratılmalı”

İzmir Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluşan Ahmet Telli, #Özgürüz’e açıklamalarda bulundu.

23. kez düzenelenen İzmir Kitap fuarı, birçok yazarın katılımıyla başladı. Kitap fuarına katılanlar arasında yer alan Ahmet Telli, #Özgürüz’e açıklamalarda bulundu. Fuara katılımı insaların özgürlük çırpınışı olarak nitelendiren Telli, şunları söyledi:

“Kitap bir özgürleşme isteği ve pratiğidir. İnsanların burada kitap alırken sadece kendi bilgilerini yenilemek ve onlara yeni bilgiler eklemekten öte burada kendine benzeyen düşüncede özgürlük arayan insanların bir özgürlük çırpınışı olarak düşünüyorum. Sadece İzmir’de değil Diyarbakır’da bulunduğum zaman da orada insanların, özellikle gençlerin gelip kitap aldıklarını, kitap alırlarken de niçin aldıklarını tartışmalarına tanık oldum. Buradaki bu yoğunluk da insanımızdan umudu kesmemiz gerektiğini gösteriyor.”

“Dillerin kardeşliğini yaratmak lazım”

Baskı ve sansür uygumalarına karşı da açıklamalarda bulunan Telli, şunları söyledi:

“Bir ülkede kardeşliği ve eşitliği sağlayabilmek için öncelikle o coğrafyada konuşulan dillerin kardeşliğini de yaratmak lazım. Eğer bir dil bir başka dile kardeşlik duygusuyla yaklaşmıyorsa o ülkede asla demokrasiden bahsedilemez. Dillerin kardeşliği ancak toplumsal kardeşliği ve barışı yaratabilir. Kitap hangi dilde yazılırsa yazılsın bize insanlık kültürünü göstermektedir. İnsanlık kültürüne sahip çıkıldıkça ancak geleceği yeniden inşa etmek mümkün olabilir.”

Haber: Sedat Sur/İzmir
© https://ozguruz.collateral-freedom.org
13.04.2018

2018-04-15T18:09:58+00:00