ETHA: Biat etmeyeceğiz, gazetecilere özgürlük!

Etkin Haber Ajansı ( ETHA ) editörü Semiha Şahin, Muhabirler Pınar Gayip ve Adil Demirci 13 Nisan’da yapılan polis operasyonu ile gözaltına alındılar. Bugün ETHA, yapılan gözaltılara ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması yaptı.

 

ETHA’nın basın açıklamasını sitenin editörlerinden gazeteci Derya Okatan okudu. Okatan’ın açıklamaları şöyle;

 

“AKP/Saray iktidarı bir kez daha ajansımız ETHA’yı hedef aldı. Ajansımız editörlerinden Semiha Şahin, muhabirlerimiz Pınar Gayıp ve Adil Demirci, 12 Nisan’ı 13 Nisan’a bağlayan gece evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Semiha ve Pınar’ın avukatlarına ve yakınlarına haber vermelerine dahi olanak tanınmadı. Gözaltına alındıklarını ancak komşularından öğrenebildik.  Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Almanya ve Türkiye vatandaşı muhabirimiz Adil Demirci ise aile ziyareti için Türkiye’de bulunuyordu”

 

“Gizlilik kararı olduğu için gözaltıların ayrıntısını bilmiyoruz”

 

“Benzeri siyasi operasyonlarda olduğu gibi dosyaya getirilen “gizlilik” kararı gerekçesiyle gözaltı saldırısının ayrıntılarını bilmiyoruz. Ancak çok açık bildiğimiz bir şey var ki, AKP iktidarı her türlü baskı ve sindirme politikalarına rağmen susturamadığı özgür basını gözaltı ve tutuklama saldırıları ile susturmaya çalışıyor. Halkın haber alma hakkını engellemeye dönük bu girişimler her defasında başarısız olsa da AKP pes etmiyor çünkü özgürce yazan kalemlerden korkuyor. Çünkü AKP ve Saray, gerçeklerin halka ulaşmasını iktidarının geleceği bakımından son derece tehlikeli buluyor. 7 Haziran seçimlerinden bu yana gerek Bakanlar Kurulu kararları gerekse de KHK ile birçok gazete, ajans, televizyon ve radyo kapatıldı. Özgürlükçü Demokrasi gazetesi örneğinde olduğu gibi kayyum adı altında basın kuruluşları talan edildi. Hapsedilen, sürgüne gitmek zorunda bırakılan, işsiz kalan gazetecilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu kadar yoğunlaşmış baskının elbette bir sebebi var; çünkü istedikleri gibi olmuyor, özgür ve sosyalist basın susmuyor”

 

“İsminaz Temel, Havva Cuştan ve Ali Sönmez Kayar cezaevinde”

 

“Ajansımız ilk kez böyle bir iktidar baskısı ile karşılaşmıyor. 2012 ve 2013 yıllarında ajansımız iki kez basıldı, yazılı ve dijital tüm arşivlerine, fotoğraf makinesi ve kameralarına el konuldu. Her seferinde dayanışma ile sıfırdan başladık. Bugüne kadar onlarca çalışanımız gözaltına alındı, hapsedildi. Şu anda editörümüz İsminaz Temel ile muhabirlerimiz Havva Cuştan ve Ali Sönmez Kayar cezaevinde. Arkadaşlarımız hakkında ağır hapis cezaları isteniyor. İki editörümüz hakkında açılan davalar ve verilen hapis cezaları nedeniyle gazetecilik yapma koşulları ortadan kaldırıldı. Ajansımızın internet adresine erişim engeli iki yıldır sürüyor, sosyal medya hesaplarımız sürekli kapatılıyor, sansürleniyor”

 

“ETHA sosyalist basın geleneğinin takipçisidir”

 

“Ajansımız Etkin Haber Ajansı, asla biat etmeyen sosyalist basın geleneğinin takipçisidir. Bu ülkede kurşunlarla susturulamayan özgür Kürt basınının siper yoldaşıdır. Hakikati halklara ulaştırmak için iktidarlara biat etmeyen, kalemini ezilenlerin itiraz, talep ve özlemlerinden, gerçeğin yolundan ayırmayan bir geleneğin izindeyiz. AKP öncesindeki iktidarlara biat etmediysek, AKP’ye de etmeyeceğiz.

 

İktidarlar gelip geçicidir, kalan ise gerçek ve gerçeğin takipçileridir. Geleceğe kalan da biz olacağız. AKP/Saray’ın şimdilik son dalga saldırısını da ezilenlerin dayanışması ile boşa çıkartacağımızı biliyoruz

 

“Gözaltındaki arkadaşlarımız Semiha, Pınar, Adil ve Ömer başta olmak üzere gözaltında tutulan ve hapsedilen tüm gazetecilere özgürlük istiyoruz. Biat etmeyeceğiz, gerçeğin peşinden gideceğiz. Okurlarımızın, takipçilerimizin dayanışması ile kazanan biz olacağız”

 

2018-04-14T12:11:45+00:00