Prof. Dr. Pınar Saip: “Seçimin yapılması önünde bir engel yok”

İstanbul Tabip Odası seçimleri öncesi Demokratik Katılım Grubu’nun listesinde yer alan Prof. Dr. Pınar Saip, #Özgürüz’e açıklamalarda bulundu.

15 Nisan 2018 Pazar günü İstanbul Erkek Lisesi’nde gerçekleşecek olan İstanbul Tabip Odası seçimi öncesi Demokratik Katılım Grubu’nun listesinde yer alan Prof. Dr. Pınar Saip, #Özgürüz’e açıklamalarda bulundu. Yapılan itirazlara dair açıklamalarda bulunan Saip, şunları söyledi:

“Erteleme ile ilgili bir dilekçe değil de listelere bir itirazda bulundular. Belli bir yaşın üstünde ölü olması muhtemel üyelerin varlığını gündeme getirdiler. Böyle bir şikayet dilekçesi verilince de ilçe seçim kurulu listeleri tekrar inceledi ve 1918 doğumluların ve daha yaşlı olanların listeden düşürülmesine karar verdi. Bizim bunları oda olarak yapmamız mümkün değildi. Bunun için bir hakim kararı gerekiyordu. Çünkü o kişilerin bir vatandaşlık bilgileri yok ve öldüklerinden emin olmadığımız için üyelikten düşüremiyoruz. Bu nedenle hakim karar verdi ve bu kişilerin üyelikleri düşürüldü. Şu anda seçimin yapılması önünde bir engel yok.”

“Tabip Odası Türkiye’nin en güvenilir kurumu”

Tabip Odası ile ilgili Akşam Gazetesi’nde çıkan habere de değinen Saip, şunları söyledi:

“Aslında Tabip Odası’na çok önem verdiklerini düşünüyorum. Çünkü Tabip Odaları gerçekten çok değerli kurumlar ve ülkenin en güvenilir kurumlarından bir tanesi. Yıllardır da eleştirilerini, gereğinde desteğini, sağlık politikalarına yönelik doğruyu söylemeye devam ediyor. Bu da tabi ki hükümet politikalarıyla çelişiyor. Sağlıkta dönüşüm programının, Tabipler Birliği ve İstanbul Tabip Odası olarak yıllardır sağlık yönünde bizi zora sokacağını söylüyorduk. Sağlık ticarileşmiş durumda. Bizim bunu sürekli dile getirmemiz tabi ki tepki topladı. Şu anda hükümetin de desteklediği bir grup, seçimlere giriyor ve onları destekleyen medya da sanki İstanbul Tabip Odası bugüne kadar şaibeli seçimler yapmış gibi bir algı yaratmaya çalışıyor. Orada çok büyük farklarla bu seçimler kazanılıyor. Üstelik ilçe seçim kurulunun denetimi altında bu seçimler yapılıyor. Oraya gelen kişilerin kimlik bilgileri kontrol edilerek oy kullanmasına müsaade ediliyor. Bu yüzden ölülerin oraya gidip de oy kullanması söz konusu olamaz.”

Haber: Onur Öncü / İstanbul
© https://ozguruz.collateral-freedom.org
13.04.2018

2018-04-15T15:24:03+00:00