MİT’in Kosova’dan adam kaçırma operasyonu

Kosova’da 29 Mart sabahı 5’i öğretmen 1 doktor olmak üzere 6 kişi, yapılan operasyonla gözaltına alındı.

6 kişinin, “Gülenci” oldukları gerekçesiyle Kosova İçişleri Bakanlığı ve Kosova İstihbaratı tarafından gözaltına alınarak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarına teslim edildiği, ardından da Türkiye’ye getirildiği ileri sürülüyor.

İstanbul’a getirilen 6 kişi İstanbul Emniyeti’ndeki ifade işlemlerinin ardından, ‘Silahlı terör örgütü yöneticiliği’ ve ‘uluslararası casusluk’ suçlarından tutuklanmaları talebiyle İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Altısı da tutuklandı.

MİT’in Kosova’da yaptığı operasyonun ayrıntılarını ve operasyonun Kosova’daki yankılarını araştırdık. Kosova’daki kaynaklardan operasyonun ayrıntılarına ilişkin bilgiler aldık.

Edindiğimiz bilgilere göre 29 Mart Sabahı öğretmenler Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Yusuf Karabina ve Prof. Dr Osman Karakaya, Kosova İçişleri Bakanlığı ve Kosova İstihbaratı’nın ortak operasyonu ile gözaltına alınarak MİT’e teslim edildi; sonra da MİT tarafından, Priştina Havalimanı üzerinden İstanbul’a götürüldüler.

 

“Darp ettiler”

 

Türkiye’ye iade edilen beş öğretmenin, Kosova ve Arnavutluk’taki okullarda uzun süredir öğretmenlik yaptığı, bir kişinin ise Türkiye’de doktorken bir süredir Kosova’da yaşadığı bildirildi. Olayın ardından Kosova Press’e konuşan Yusuf Karabina’nın eşi yaşananları şöyle anlattı:

“Eşim ve oğlum arabadaydık, yolda iki polis bizi durdurdu. Eşimden dokümanları istediler. Bize herhangi bir bilgi vermediler. Emniyete götürüleceğine dair de bilgi vermediler. Eşim dokümanları verirken ‘Bir hata mı yaptım’ dedi. Onlar da ‘Evet’ dedi. Sonra bize de ‘Evraklarınızı verin’ dedi. Biz evraklarımızı çıkarırken bu kez polis eşimin telefonu istedi. Eşim onların kötü niyetli olduklarını anlayınca telefonu vermedi. O anda biri oğlumu darp edip boğazını sıkmaya başladı. Eşim de zorla araçtan çıkarıldı. Biz orada 15 dakika debelendik, ama bir şey yapamadık.”

 

“Türkiye-Kosova sevgisi tek taraflı”

 

Türkiye’nin Kosova’da, başta bankacılık ve inşaat sektörlerinde olmak üzere, birçok alanda yatırımı var.

Priştina’da, 500’ü aşkın Türk şirketin çoğunlukla inşaat sektöründe ihaleler aldığı belirtiliyor. Projelerin artması ile birlikte 2015 yılında Ziraat Bankası Priştina’da bir şube açtı.

Türkiye ABD’den sonra Kosova’yı tanıyan ikinci ülke… Buna rağmen, Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay, yapılan operasyonun” hukuki” olmadığını savundu.

#ÖZGÜRÜZ’e konuşan İleri Haber yazarı Bosnalı gazeteci Özgür Dirim Özkan, ” Her ne kadar Türkiye Kosova’yı ilk tanıyan ülkelerdense de, Türkiye-Kosova arasındaki sevgi, daha çok tek taraflıdır. Kosova, kendi çıkarlarına uyduğu müddetçe Türkiye ile birliktedir, ama mesela AB ile Türkiye arasında bir sorun olursa tereddütsüz AB’nin yanında yer alır” diyor.

Nitekim, operasyonun bilgisi dışında yapıldığını söyleyen Kosova Başbakanı Haradinay, İçişleri Bakanı Flamur Sefaj ve İstihbarat şefi Driton Gashi’yi görevden aldı.

 

Operasyon emri kimden?

 

Kosova İçişleri Bakanlığı ve Kosova İstihbaratı’nın operasyon emrini bizzat Cumhurbaşkanı Haşim Taçi’den aldığı iddia ediliyor. #ÖZGÜRÜZ’e konuşan Kosovalı bir kaynak, “Kosova Cumhurbaşkanı, olay ile ilgili bilgisinin olmadığını dile getirdi. Fakat olaydan birkaç gün sonra operasyonun Kosova Cumhurbaşkanı bilgisi dâhilinde yapıldığı iddiası hızla yayıldı. Çünkü Erdoğan, Hatay’da yaptığı konuşmada, Kosova Başbakanı’na ‘Yazıklar olsun’ diye sitem ederken, Cumhurbaşkanı’na teşekkür etti. Bundan dolayı da oklar Cumhurbaşkanı Taçi’ye döndü” dedi.

 

Taçi’nin, Kosova Kurtuluş Ordusu, UÇK’nin eski komutanı olduğu, savaş yıllarında Türkiye ile Kosova arasında gelip geldiği, Türkiye’nin operasyonunu da bu nedenle desteklediği belirtiliyor.

 

“Bu operasyonlar tekrarlanmaz fakat…”

 

Görüştüğümüz bir başka kaynak ise, bir kısım Gülencinin ülkeyi terk ettiğini, ama var olan bazı okulların halen açık olduğunu söyledi. Başbakan’ın da olaydan çok üzgün olduğunu ve bu tarz operasyonların tekrar etmeyeceğini söylediğini aktararak şu ifadeleri kullandı:

“Başbakan, AB’nin insan hakları ilkelerine karşı gelemeyeceklerini söyledi. Fakat Kosova’da iktidar, birden fazla kişi tarafından yönetiliyor. O yüzden bu tarz olayların yeniden yaşanma ihtimali de var. Ama kamuoyu, bunun tekrar etmemesi gerektiğini düşünüyor. Bu, Erdoğan’a karşı olunduğu anlamına gelmiyor. Sadece AB ile karşı karşıya gelinmek istenmiyor.”

 

Priştina havaalanında teslim

 

Priştina Havalimanı, hükümete yakınlığı bilinen ve üçüncü havalimanı inşaatını yapan LİMAK şirketi tarafından yönetiliyor.

MİT mensuplarının bir jetle bu havalimanına indiği, altı kişiyi oradan alıp götürdüğü ileri sürülüyor.

 

18 ülkede operasyon

 

Kosova’da yapılan operasyonun yankıları devam ederken Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, MİT’in 18 ülkede operasyonlar yaptığını açıkladı. Bozdağ,  “Operasyonlarda 80 FETÖ’cü Türkiye’ye getirildi” dedi.

Bu açıklamadan sonra Yenişafak’ta yer alan haberde, Kazakistan, Pakistan, Azerbaycan, Somali, Endonezya, Nijerya, Ukrayna, Afganistan, Bangladeş, Arnavutluk, Irak ve çok sayıda ülkede operasyon yapıldığı bilgisi yer aldı.

 

Gabon’da gözaltına alınanlar Türkiye’de

 

Kosova operasyonundan bir hafta sonra, Afrika ülkesi Gabon’da 15 Mart’ta gözaltına alınan La Lumiere Okulu Müdürü Osman Özpınar, Pedagoji Direktörü İbrahim Akbaş ve öğretmen Adnan Demirönal, Türkiye’ye iade edildi. Gabon polisi, 3 Gülencinin Gabon’un iç güvenliğine tehdit teşkil ettiği gerekçesiyle gözaltına alınıp iade edildiklerini açıkladı.

 

“Bosna Hersek’te de Gülenci avı başladı” 

 

Bosna’da da üniversitede, kolejlerde, STK’larda ve turizm bürolarında çok ciddi bir Gülen yapılanması olduğu belirtiliyor. Bosna’nın en büyük gazetesi Dnevni Avaz 5 Nisan günü sürmanşetten “Bosna Hersek’te de Gülenci avı başladı” dedi. Haberde, Başbakan Binali Yıldırım’ın 30 Mart’ta Bosna Herkes’e yaptığı ziyarette, Kosova’da olduğu gibi Bosna’da da Gülencilerin faaliyetlerinin tamamen yasaklanmasını ve Gülencilerin Türkiye’ye iadesini istediği belirtildi.

 

MİT’in hedefinde kimler var?

 

#ÖZGÜRÜZ’ün görüştüğü, İleri Haber yazarı Bosnalı gazeteci Özgür Dirim Özkan, “AKP’nin Avrasya coğrafyasında bu operasyonları yapabilecek siyasî gücü yok. Bir tek Bosna ve Kosova’da vardı. Alınan altı kişinin maliyeti Türkiye için çok yüksek olacak” dedi.

MİT’in hedefinde sadece Gülenciler değil, Avrupa’da yaşayan siyasetçiler, gazeteciler, akademisyenler ve Kürtler de var. Hatırlanacağı üzere PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye’nin talebi ile Çekya’da katıldığı otelde gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Ardından da Çekya, sorumlular hakkında soruşturma başlatmıştı.

Haber: Fırat Yeşilçınar / İstanbul
© https://ozguruz.collateral-freedom.org
13.04.2018

2018-04-15T15:25:27+00:00