Mimarlar ‘Saraçoğlu Planı’na itiraz etti

Türkiye’nin ilk toplu konutu olarak da bilinen ve Alman mimarisiyle yapılan Ankara Kızılay’daki Saraçoğlu Mahallesi’ndeki imar planına karşı mimarlar ve yurttaşlar itiraz başvurusu yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Şube Sekreteri Nihal Evirgen, yönetim kurulu üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu, Şakir Babacan, Kavaklıderem Derneği’nden İsa Çapanoğlu ve yurttaşlar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Saraçoğlu Mahallesi için hazırladığı 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’na itiraz etti. İtirazda Saraçoğlu Mahallesi’nin altına otopark yapılmasının önünü açan, zemin üstünde 10.000 m2 inşaat alanı tanımlayarak yeşil alanları ve kamusal değerleri tehlikeye atan planın iptal edilmesini etti ve “Saraçoğlu’nu ranta değil halka açın” mesajını verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yapılan plan değişikliğinin 16 Nisan Pazartesi günü askıdan ineceğini ve süresi içinde itirazlarını yaptıklarını söyledi. Candan, planın askıdan indirilmesinden sonra da kurumsal olarak da dava açacaklarını söyledi.

Haber: İrfan Uçar / Ankara
© https://ozguruz.collateral-freedom.org
13.04.2018

2018-04-13T15:46:22+00:00