İzmir’deki mülteciler: “Savaştan kaçtık, Avrupa yollarında ölüyoruz”

İzmir’i geçiş güzergahı olarak kullanan Suriyeli mülteciler yaşadıklarını #ÖZGÜRÜZ’e anlattı.

Suriye de iç savaş ile birlikte ülkelerini terketmek zorunda kalan Suriyelilerin Avrupa ülkelerine geçiş güzergahı olan İzmir’de mülteciler büyük zorluklarla yüz yüze kalıyor. İzmir’in Basmane semtini mesken tutan mülteciler, buradan Avrupa ülkelerine geçmeyi beklerken, bir yandan da gündelik işlerde çalışarak hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Basmane’de kalan mültecilerin yaşadıkları zorluklardan en fazla kadınlar ve çocuklar etkileniyor.

Kadın mültecilerden Emani Hemşo ve Mürvet Helebi, Suriye’den ölmemek için geldiklerini ancak İzmir’de de yaşamlarını sürdüremediklerini belirtiyor.

“İKİ KIZ ÇOCUĞUMLA YALNIZ KALDIM”

Üç yıl önce  eşi ve çocukları ile Ezaz’dan çıkarak Türkiye’ye İzmir’e geldiğini söyleyen Emani, “Eşim ile ayrıldık, 5 çocuğum var, çocuklarımdan üçü babaları ile Suriye’ye döndü. en küçük iki çocuğumla İzmir’de kaldım.  Amacım Avrupa’ya gitmek ancak gidecek parayı bulamıyorum” İzmir’de iki kız çocuğu ile ortada kaldıklarını belirten Emani, İzmir’de çocuklarına bakacak imkanı olmadığını, Avrupa’ya da gidecek parası olmadığı için kaçakçıların kendisini götürmediğini ifade etti. Çocuklarının aç kalmaması için gündelik işlere gittiğini de anlatan Emani, 1 buçuk yaşında olan küçük kızı Hatice’yi ev de yalnız bırakamadığı için yanında işe götürdüğünü ve bu durumun kendisi için çok zor olduğunu dile getirdi.

“AVRUPA’DA DEVLETİN SAHİP ÇIKACAĞINA İNANDIĞIM İÇİN GİTMEK İSTİYORUM”

Emani, Avrupa’ya kendisi ve çocuklarına sosyal imkanlar sağlanacağı için gitmek istediğini belirterek, şöyle devam etti: “Orada bana ve kızlarıma sahip çıkılacağını düşünüyorum. Türkiye’de bize sahip çıkılmıyor, çocuklarımın eğitim, sağlık ve barınma ihtiyaçları karşılanmıyor”

Suriye’ye dönmek istemediğini de aktaran Emani, Suriye’de savaşın devam ettiğini ve orada da yaşama imkanları olmadığını kaydetti.

Suriye ve Türkiye’de yaşama imkanları bulunmadığını  Avrupa’ya çaresiz oldukları için gitmek istediklerini söyleyen Emani, Avrupa’ya gitmek için de destek  istediğini dile getirdi.

“YOLLARDA YAŞANAN MÜLTECİ FACİALARI NEDENİYLE GİTMEKTEN VAZGEÇTİM”

Lise öğrencisi oğlunun 18 yaşına girince Esad rejimi tarafından askere alınmaması için Lazkiye kentinden İzmir’e beş yıl önce geldiğini paylaşan  Mürvet Helebi, Avrupa’ya ilk dönemler gitmek istediğini ancak yollarda yaşanan trajedileri görünce vazgeçtiğini söyledi. Mültecilerin, İzmir’de kaçakçılar tarafından kandırıldığını, gitmek istedikleri yerlere götürülmek yerine İzmir’in sahil bölgelerine götürülerek bırakıldığını anlatan Mürvet, “Çok ağır haksızlıklara maruz bırakılıyorlar, hiçbir güvenceleri yok” diye belirtti.

“MÜLTECİLER İZMİR’DE AÇLIK VE SEFALET İÇİNDE”

İzmir’de mültecilerin bir kaç aile bir araya gelerek harabe sayılacak küçük evlerde iç içe yaşamak zorunda kaldıklarını anlatan Mürvet, açlık, sağlık sorunları yaşadıklarını, eğitim imkanlarının olmadığını ifade etti.  Ülkelerinde kalamayan mültecilerin Türkiye’de açlık ve sefaletle yüz yüze olduğunu Avrupa’ya gidiş yollarında ise ölüm ve facia yaşadıklarına dikkat çeken Mürvet, mültecilerin yaşamlarını tam bir çaresizlik ve trajedi olarak nitelendirdi.

Avrupa ülkelerine gitmenin de sorunlarını çözmediğini kaydeden Mürvet, tanıdığı bazı ailelerin Avrupa’ya gittikten sonra geri döndüğünü belirtti. Tek çözümün savaşların son bulması ve insanların kendi ülkelerine, kültürlerine dönüş olduğuna işaret eden Mürvet, kendileri için başka çözüm yolu görünmediğine vurgu yaptı.

Haber: Sedat Sur / İzmir
© https://ozguruz.collateral-freedom.org
13.04.2018

2018-04-13T15:44:42+00:00