Demirtaş: Cezaevinde ölürsem tabutumu dik çıkarın

HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu davanın duruşması 3. gününde Ankara Sincan Cezaevi’nde devam etti. Mahkeme Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Sincan Cezaevi Yerleşkesinde görülen tutuklu olduğu davanın duruşması 3’üncü günde tamamlandı. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Demirtaş duruşmanın üçüncü gününde fezlekelerde kendisine dönük suçlamalara yanıt vermeyi sürdürdü. Çözüm sürecini bitirdiği açıklanan 6-8 Ekim olayları ve Ceylanpınar’da öldürülen polislere değinen Selahattin Demirtaş dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na ilişkin açıklamalarda bulundu. Davutoğlu’nun başarısız bir kitap yazsa da önemli bir akademisyen olduğunu ama siyasetçi olarak tam bir fiyasko olduğunu söyleyen Demirtaş, Başbakan Davutoğlu’nun çözüm sürecine asla inanmamış bir siyasetçi olduğunu belirtti. Demirtaş, Davutoğlu’yla ilgili olarak “Davutoğlu, Neo-Osmanlıcı üst emperyal devlet örgütlenmesi kafasında kurmuş basiretsiz bir siyasetçidir. Kürt halkına eşit bir bakışı yoktur. Tam savaş rantçılığı yapmış çözüm sürecinin bitirilmesine katkı yapmıştır” dedi.

“Siyasetçinin işi alternatifleri oluşturmak ve zorlamaktır”

Çatışmanın derinleşmesini önlemişsek, çözüm sürecinin bir gün bile uzaması için çalışmış, bir kişiyi bile kurtarmışsak bunun için bin yıl yatarım diyen Demirtaş şunları söyledi:

“Siyasetçinin işi alternatifleri oluşturmak, alternatifleri zorlamaktır. Bunu yapmayan siyasetçi basiretsiz ucuz politikacı kan emicidir. Bir defa şükür olsun ki rabbimize bunun için vicdanen rahatız sonuna kadar uğraştık. Tek bir insanın canının kurtulmasına vesile olmuşsam ben bunun için bin yıl yatarım. Biz çatışmanın derinleşmesini önlemişsek, çözüm sürecinin bir gün bile uzaması için çalışmış, bir kişiyi bile kurtarmışsak bunun için bin yıl yatarım. Peki binlerce insanın katliamından sorumlu olanlar lüks içinde yaşayıp, devleti ele geçirip kudretli iktidarlarında keyif sürseler bile benim F tipi hücrede duyduğum huzuru duyabilir mi? Duyamazlar. Ben çok huzurluyum. En lüks saraydan daha da huzurlu şekilde Edirne’de F tipi hücrede yatıyorum. Yatmaya da devam ederim. Ne mahkemenizden adalet beklentim var ne adaletin gerçekleşeceği inancım var.”

“Kilit biziz, anahtar biziz”

Kendisini siyasi yasaklı konuma düşürmek için devam eden davalarında hakimlere baskı yapıldığını bildiğini söyleyen Demirtaş şöyle devam etti:

“Asliye mahkemeleri öyle bir baskı altında dosyaları sürdürüyorlar ki inanılmaz. Mümkünse Demiratş’ı siyaset dışı bırakmak için çaba içindeler. Beni bir an önce siyasi yasaklı konuma düşürmek için özel olarak bazı hakimlere avukatlar tarafından baskı yapıldığını biliyorum. Biz bu yargıya mı güveneceğiz. Beni siyasi yasaklı yapabilirler ama benim ölüm bazılarının dirisinden daha fazla siyaset yapar. Bana siyasi yasak getirdiklerinde oraya bir de ‘Halkla arasında sevgi saygı bağının koparılmasına’ diye yazmayacaklar. Hakkımda ömür boyu siyaset yasağı da konulsa ben siyasetçiyim. Hücrede de siyaset yaparım. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimini belirleyecek olan biziz. Kilit biziz anahtar biziz. Siyaset yasaklı da olsam biziz, olmasam da biziz. Kilit bizim elimizdedir. Bakalım ne yapacaklar göreceğiz.”

“Tabutumu dik çıkarın”

Edirne Cezaevi’ne dik girdiğini oradan da dik çıkacağını belirten Demirtaş, “Benim arkadaşlarıma tavsiyemdir: Ben orada ölürsem tabutumu da dik çıkarsınlar, yatay çıkarmasınlar” dedi.

Demirtaş, bu sözlerinin ardından hakime “Tabutumun dik çıkarılması” sözüme takıldınız galiba” dedi. Hakim “Bizim bir şeye takıldığımız yok siz devam edin” karşılığı verdi.

 

Savunmaların ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Mahkeme dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tanık olarak dinlenmesi talebini kabul etmedi. Demirtaş’ın savunmalarını cezaevinde bilgisayar ile hazırlayabilmesi için girişimde bulunacağını ifade eden mahkeme, duruşmayı 18 – 19 – 20 Temmuz tarihlerine erteledi.

 

Haber: İrfan Uçar
© https://ozguruz.collateral-freedom.org
13.04.2018

2018-04-17T14:30:24+00:00