Bireysel silahlanmanın faturası ağırlaşıyor: 460 kişi öldürüldü

Osmangazi Üniversitesi’nde öldürülen akademisyenler ile birlikte bireysel silahlanma sonucu ölenlerin sayısı 460 oldu. CHP’li Mehmet Tüm imza kampanyası başlattıklarını söyleyerek,”Bu artık toplumsal bir sorun” dedi.

Önceki gün de Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde görevli öğretim üyesi Doç. Dr. Sadettin Baştürk, aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlayan Kübra Yılmaz’ı silahla vurarak öldürdü. Baştürk ardından yaşamına son verdi.

 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan Volkan Bayar, fakülte binasının 3. katında Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, araştırma görevlisi Yasir Armağan ile öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Serdar Çağlak’ı silahla öldürdü. Osmangazi Üniversitesi’nde yaşanan silahlı saldırı ile birlikte bireysel silahlanma sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 458 oldu. Önceki gün de Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde görevli öğretim üyesi Doç. Dr. Sadettin Baştürk, aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlayan Kübra Yılmaz’ı silahla vurarak öldürdü. Baştürk ardından yaşamına son verdi.  Sayı böylelikle 460’a yükselmiş oldu. Umut Vakfı’ndan edindiğimiz bilgilere göre 1 Ocak 05 Nisan tarihleri arasında 716 olay gerçekleştirildi. Bu olaylarda ise 458 kişi hayatını kaybetti, bir kısmı ağır olmak üzere 660 kişi yaralandı. Umut Vakfı verilerine göre 2017 yılında yaşanan 3.494 bireysel silahlı olayda, 2187 kişi öldürülürken 3.529 kişi de yaralandı. Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarında ise bu oran daha az. Umut Vakfı yetkilileri bireysel silahlanma sonucu ölenlerin sayısının gittikçe arttığını söyledi.

Umut Vakfı yöneticisi: Bir silah 5 kez el değiştiriyor

2017 yılında diğer yıllara göre daha fazla insanın bireysel silahlanma sonucu yaşamını yitirdiğini söyleyen Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Akcan, “Çok sayıda kişide silah var. Bu da yaygın olduğu için en ufak sorunda insanlar silaha sarılıyor. Ve ölümler yaşanıyor” dedi. Silahların imha edilmediğini söyleyen Akcan, imha yasası ile ilgili bir yasanın çıkarılması gerektiğine dikkat çekti. Akcan, bir silahın imal edildikten sonra ortalama ömrünün 12 yıl ile 18 yıl arasında olduğunu ve bir silahın da en az 5 kez el değiştirdiğini söyledi. Bunların da imha edilmesinde büyük sorun yaşandığının altını çizen Akcan, kayıp silah oranının ise 10 silahtan birinde yaşandığını söyledi.

CHP’li Tüm: İmza kampanyası başlattık

Bireysel silahlanma ilgili uzun süredir çalışmalar yapan CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ise bireysel silahlanmanın giderek arttığını söyledi. Tüm, “3 kişiden birinde şu anda silah var” diyerek 107 bin silahın kayıp olduğunu hatırlattı. Cinayetlerin yüzde 80’ninin ateşli silahlar ile işlendiğine dikkat çeken Tüm şu ifadeleri kullandı: “Kadın cinayetlerinde büyük artış var. Kadınların çoğu bu silahlar ile öldürüldü” dedi.  Bireysel silahlanmanın önlenmesine ilişkin imza kampanyası başlattıklarını duyuran Tüm, “Bütün siyasi partiler ile konuşup bu sorunu çözmeye çalışacağız. Çünkü bu artık toplumsal bir sorun. Herkesi ilgilendiren bir sorun” diye konuştu.
Fırat Yeşilçınar / İSTANBUL

2018-04-13T09:43:59+00:00