Bilgen: “Suriye’de Nasrettin Hoca politikasını bırakın!”

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Türkiye’nin Suriye’de Nasrettin Hoca’nın “Sen haklısın, sen de haklısın” politikasını bir yana bırakarak hak temelli ve barışı inşa edecek sürecin savunucusu olması gerektiğini söyledi.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, 16 Nisan referandumunun 1. yılını Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla eleştirdi. Türkiye’nin 1930-40’lı yılların tek parti dönemine dönüş yaptığını belirten Bilgen, “OHAL, bu referandumla kalıcı hale getirildi. Yani ülkenin KHK’larla yönetilme alışkanlığının kurumsallaştırıldı. Anayasal güvenceye kavuşturuldu” dedi. Bilgen, “16 Nisan Referandumu’nun tahribatına karşı çıkmak ne kadar önemliyse OHAL’in bir kez daha uzatılmasına karşı çıkmak da o kadar kritiktir. Çünkü birisi siyasal sistemi ve karar alma süreçlerini felç etmiştir, büyük bir kaosu yaratmıştır. Diğeri de her gün yeni hak ihlalleriyle yeni travmalara neden olmaktadır” diye konuştu.

“Toplumu bu yeni sistemle yüzleşmeye, ortaya çıkan tahribatı aşacak bir aklı inşa etmeye çağırıyoruz” diyen Bilgen, “OHAL’i uzatmaya ve Türkiye’yi OHAL’siz yönetilemez bir ülke konumuna sokmaya karşı tavır almaya çalışıyoruz. Parti olarak il örgütlerimizin bu konuda açıklamalar yapması için Genel Merkez olarak da bir genelge yayınladık” şeklinde konuştu. HDP Sözcüsü Bilgen şöyle devam etti:

 

“Cenevre için pazarlık kokusu”

“Suriye’de belki ki barışı inşa etmemenin, barış dönemini planlayamamanın faturasını yine halklar, siviller, masumlar ödemeye devam edecek. Elbette kim tarafından ve kime karşı yapılmış olursa olsun kimyasal silah kullanılması iddiası kabul edilemez bir durumdur. Ama Suriye’de başkaca sivil ölümlerini, hava bombardımanlarını dert edinmeyip sadece bu konuya odaklanmak bile, kimyasal silah konusunda duyarlılıktan çok, Cenevre sürecinin nasıl inşa edileceğine dair bir pazarlık kokusu vermektedir.

Oysa Suriye’nin ihtiyacı çok açıktır. Suriye’de bir an önce yeni anayasanın yapım sürecinin başlatılması, vesayet savaşının bitirilmesi, çatışmadan demokratikleşmeye geçiş için de özgür bir seçim planlamasının gündeme alınması gerekiyor. Bunun dışında her gündem kaosu derinleştirecektir. Bu kaos sadece Suriye halklarına değil, bütün Ortadoğu’ya yeni musibetler, belalar getirecektir.”

 

“İdare etmeyin barışı savunun”

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Türkiye’nin Suriye politikasında tutarlı davranması gerektiğini belirterek, “Çünkü bir taraftan Astana fotoğrafı vermek, ama iki gün sonra da Batı’dan gelen iddialar üzerine Batı’ya Suriye’ye müdahale çağrısı yapmak hiçbir tutarlılık içermiyor. Batı’yı göreve çağırıp sonra dönüp ‘Akdeniz’e ateşi taşımayın’ demek bir başka yaman çelişki. Türkiye bütün tarafları idare etmek ve Nasrettin Hoca’nın söylemiyle ‘sen de haklısın sen de haklısın’ demek yerine, hak temelli ve barışı inşa edecek sürecin savunucusu olmalıdır. Tutarsız yaklaşımlardan vazgeçmelidir” şeklinde konuştu.

Haber: İrfan Uçar / Ankara
© https://ozguruz.collateral-freedom.org
13.04.2018

 

2018-04-13T15:35:07+00:00