28 Şubat Davası’nda karar çıktı, mağdurlar isyan etti: “Adalete olan güvenimiz sarsıldı”

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat Davası’nın bugünkü duruşmasında karar çıktı.

28 şubat davasında Aralarında dönemim Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, emekli Orgeneral Çetin Doğan ve YÖK başkanı Kemal Gürbüz’ün de aralarında bulunduğu 21 sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

68 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

Müebbet Cezası alanlar

İsmail Hakkı Karadayı, Çetin Doğan, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Kemal Gürüz, Ahmet Çörekçi, İlhan Kılıç, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Dizdar, Çetin Saner, Erdoğan Öznal, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılıç, Hayri Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, İdris Koralp, Kenan Deniz, Muhittin Erdal Şenel, Vural Avar ve Yıldırım Türkeri

Ancak mahkeme, yaşları, sağlık durumları da dikkate alınarak haklarında yurt dışına çıkma yasağı ve imza karşılığında adli kontrol uygulanması kararını verdi.

“Bizi acılara mahkum ettiler”

 

28 Şubat mağdurlarından Necmettin Keleş, #Özgürüz’e açıklamalarda bulundu. TSK’da astsubay olarak görev yaptığnıı belirten Keleş, eşinin başının kapalı olması sebebiyle TSK’dan atıldığını ifade etti. TSK’dan atıldıktan sonra aynı sebeplerden ötürü Belediye’den atıldığını söyleyen Keleş, şunları söyledi:

 

“Bölge İdari Mahkemesi’ne gittik. Mahkemeyi kazandık ve Belediye’ye geri döndük. Danıştay’a baskı yaptılar, kararı bozdular. Bizi resmen acılara mahkum ettiler. Biz 25 yıldır bugünü bekliyorduk.”

“Mahkeme darbecileri ödüllendirdi”

Mahkemenin sanıkları ödüllendirdiğini ifade eden Keleş, şunları söyledi:

“Dağ fare doğurdu. Resmen darbeciler mahkeme tarafından ödüllendirildi. Bir kısmı öldüğü için kurtuldu. Bir kısmı zaman aşımından yırttı ve beraat etti. Bir kısmına da ağırlaştırılmış müebbet veriliyor. Ağırlaştırılmış müebbet, müebbete çeviriliyor. Gidin keyfinize bakın ayda bir sefer karakola gelin, imza atın deniliyor. Yani 2 yıl hapis alan 3 yıl hapis alan insanlar zindanlarda çürürken bugün insanları mağdur eden, memleketi zarara uğratan bu insanlara ödül verilmiştir. Bizim adalete olan güvenimiz sarsılmıştır.”

Haber: İrfan Uçar / Ankara
© https://ozguruz.collateral-freedom.org
13.04.2018

 

2018-04-13T18:11:49+00:00