“Hasta mahpus Karataş serbest bırakılsın”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenledikleri “F Oturumu”nun 299’uncusu haftasında hasta tutuklu Mehmet Zeki Karataş’ın durumuna dikkat çekti.

 

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, “F Oturumu”nun 312’cinci haftasında da Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Galatasaray Meydanı’nda toplanan insan hakları savunucuları hasta tutuklu Mehmet Zeki Karataş’ın durumuna dikkat çekti. Oyuncu Nur Sürer’in de katıldığı açıklamada, “Mehmet Zeki Karataş 2011 yılında tutuklanmıştır. Yaklaşık 7 yıldır hapishanededir. Tutuklanmadan önce Hepatit B hastası olan Mehmet Zeki Karataş’ın tedavisi düzenli bir şekilde devam etmekteydi. Hapishaneye girdikten sonra hapishane koşullarının da etkisiyle şeker ve sara hastalığı da ortaya çıkmıştır. Hapishanedeki ilk zamanlarında da tedavileri iyi kötü devam etmekteyken OHAL sonrası keyfi uygulamalar nedeniyle hastane sevkleri geciktirilmiş, tedavisi büyük ölçüde engellenmiştir” denildi.

 

“Darp edildi”

Mehmet Zeki Karataş’a kanser teşhisi konulduğuna da değinilen açıklama şu ifadeler yer aldı: “Yaklaşık 1 sene önce hücre arkadaşlarıyla birlikte gardiyanların havalandırmada sayım dayatmasına karşı çıktıkları için sistematik olarak darp edilmiştir. ZAten kanser hastası olan Mehmet Zeki Karataş saldırılar nedeniyle omuzundan yaralanmıştır. Hasta mahpusların serbest bırakılmasını, tedavi hakları ile insanca yaşama haklarının daha fazla ihlal edilmemesini talep ediyoruz.”

 

© ozguruz.org
17.03.2018

2018-03-17T20:01:59+00:00