Ankara Newroz’a hazır!

HDP İl Eş Başkanları Nur Alptemur ve Halil Yıldız, Ankara’da Newroz’un 21 Mart günü Kurtuluş Parkı’nda tüm bileşenler, emek ve demokratik kitle örgütlerinin katılımı ile kutlayacaklarını söyledi.

Ankara’daki Newroz hazırlıklarını #ÖZGÜRÜZ’e değerlendiren Halil Yıldız, 21 Mart’ta yapacakları kutlamalar için valiliğe başvuru yaptıklarını söyledi. Kurtuluş Parkı’nda yapacakları kutlama için halkın yoğun katılımı için günlerdir ilçelerde çalışma yürütüldüğünü bildirdi. 19 Mart Pazartesi günü 19 kurum ve kuruluşla birlikte basının karşısına çıkacaklarını ifade eden Yıldız, herkesi kutlamaya davet etti.

Diğer il eş başkanı Nur Alptemur da Newroz’un her dönem politik bir mesajının olduğunu ve dönemin ruhunu yansıttığını belirterek, özetle şöyle konuştu:

“Bu Newroz’da HDP olarak ‘Faşizm kaybedecek, halklar kazanacak’ sözümüz var. Ortadoğu’daki savaşı farklı gösterip aslında kadına yönelik bir saldırı var. Ortak yaşam isteğine bir saldırı var. Türkiye’de her gün kadın cinayetlerinin işlendiği, çocukların taciz ve tecavüze uğradığının ayyuka çıktığı bir dönemdeyiz. Sokakların yasaklandığı, seslerin kısıldığı bir dönemdeyiz. KHK’larla halkın fakirleştirildiği, iradelerinin yok sayıldığı bir dönemdeyiz. Faşizmi artık tek tek tanımlıyoruz.”

Savaşa hayır demenin suç olduğu bir dönemde olduklarını ifade eden Nur Alptemur, “Barışı ve ortak yaşamı daha fazla haykıracağız” diye konuştu.

 

İrfan Uçar 

 

© ozguruz.org
17.03.2018

2018-03-17T20:00:30+00:00