Meclis’te AKP’lilerin saldırına uğrayan Toğrul: AKP’liler sözlerimi çarpıttı

TBMM’de saldırıya uğrayan Toğrul: “Ben asker etnik temizlik yapıyor demedim. AKP’liler sözlerimi çarpıttı. AKP korkutamadığını linç etmek istiyor.”

 

Meclis’te AKP’li vekillerin saldırısına uğrayan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, saldırıya neden olan konuşmasını #ÖZGÜRÜZ’e anlattı. Toğrul, “Yaptığım konuşmada BM’nin ‘Afrin’de sivillerin yaşam tehdidi olduğu ve orada şimdiye kadar kadın ve çocuk da dahil çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği’ belirtilen bir raporu aktardım. Bu rapora göre önümüzdeki dönem daha da ciddileşebileceğini; orada ölen asker ve orada yaşayan insanların yoksul çocuklar olduğunu ve birilerinin iktidarı uğruna bu insanların yaşamını yitirdiğini ifade ettim.”

 

“Afrin’deki demografik yapıyı bozmak istiyorlar”
Toğrul, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Orayı gerçek sahiplerine teslim edeceğiz” şeklindeki açıklamasına dair, “Bunlar Afrin’den gelen mülteciler değil. Bunlar İdlip, Rakka ve Halep’ten gelen Mülteciler. Afrin’de yaşayan insanların ağırlıkla Kürt olduğunu Bu mültecilerin götürülmesinin oradaki demografik yapıyı bozmak anlamına geliyor ve dolayısıyla bu demografik yapıyı bozmak da literatürde ve tarihte etnik temizlik olarak tanımlanacağını” söylediğine dikkat çekti.

 

“Ben ‘Asker etnik temizlik yapıyor’ demedim, ölen askerlerden bahsettim”
Toğrul Meclis’te yaptığı konuşmayı AKP’lilerin çarpıttığını ise “Ben ‘asker etnik temizlik yapıyor’ ifadesini kullanmadım, ölen askerlerden bahsettim” sözleri ile ifade etti.
Yaşananların linç girişimi olduğunu belirten Toğrul, kendisi Garo Paylan ile çıkmaya çalışırken AKP’lilerin ona saldırmaya başladığına dikkat çekti. Toğrul, AKP Kırıkkale Milletvekilinin el işaretiyle kendisine saldırının yönlendirildiğini kaydetti.

 

“AKP korkutamadığını linç etmek istiyor”
Toğrul ayrıca saldırı öncesindeki süreci şöyle anlattı: “Ben konuşmamı yaptıktan sonra Ak parti milletvekillerinden bir söz hakkı talebi olmadı. Biz kulise gidip geldikten sonra AKP’nin kadın milletvekili bana hakaret etmeye başladı. Bana saldırı olduktan sonra İstanbul Milletvekilimiz Hüda Kaya’nın mikrofonunun sesi kesildi. Yine CHP Milletvekili Musa Çam’a saldırı oldu. AKP korkutamadığını linç etmek istiyor.”

Haber: Mehmet Erol

© ozguruz.org
16.03.2018

 

2018-03-16T17:40:21+00:00