Aysel Tuğluk’a 10 yıl hapis cezası 

HDP Eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tuğluk’un avukatı: “Bu kadar hukuksuz bir delil toplama sürecinden hukuki bir sonuç çıkamazdı” diye konuştu.

 

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, HDP Eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, örgüt üyeliğinden 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tuğluk’un avukatı Reyhan Yalçındağ, Aysel Tuğluk’un önerdiği “Demokratik özerklik” söyleminin 2011 yılına ait olduğuna dikkat çekti. Yalçındağ, “Bundan 7 sene önceki bir söylemin 7 yıl sonra davaya konu edilmesi kabul edilemez” diye konuştu.

Yalçındağ, 10 yıl hapis cezası için ise, “Bu kadar hukuksuz bir delil toplama sürecinden hukuki bir sonuç çıkmaz zaten” dedi.

 

Tuğluk: “İnternetten talimat alan yönetici olur mu?”

Tuğluk’un savunmasından satır başları şöyle:

“Burada yargılanan ben değilim benim şahsımda Kürt halkının, demokrasi, eşitlik, adalet ve özgürlük talepleri ile toplumun örgütlenme hakkı yargılanmaktadır. Demokratik ve hukuk devletin de düşünce ve ifade özgürlüğü, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin iktidar baskısı olmadan ulusal ve uluslar arası alanda anayasal güvence altına alınmasıdır. Bu yargılama ile hukuk devleti ortadan kaldırılmakta, biat etmeyen, muhalefet eden herkes soruşturmaya uğramakta, toplum örgütsüz bırakılmaya çalışılmaktadır.

-Çözümün sağlanması kanın durması için yapılan görüşmeler suç değildir. Asıl suç bu yoldan dönmek ve kendisinin dışında yürüyenlere tuzak kurmak, hapsetmektir ve cezalandırmaktadır.  Yargı buna alet olmamalıdır. Bunun yolu da öncelikle hukuka bağlı kalmaktan geçer.

-Bana hedeflenen kişilere yönelik bilişim komplosu ve siber suç var. Yargılamada ceza kesmesi noktasında acele ediyor. Suçluluğumu ispata çalışırken, yargılama kriterleri ihlal edilerek, delil inceleme hususu kabul edilmedi. Adil yargılama incelemedi. Örgüt yöneticisi olduğum iddia edilirken, internetten talimat alan bir yönetici olur mu? Bu akla mantığa sığar mı? İddia makamının telefonuma nereden geldiği bilmeyen bir mesajın suç olarak yansıması da delil bulmakta ne kadar zorlandığının göstergesidir. Karar verme adil mi değil mi siz belirleyeceksiniz. Bu dava Türkiye siyasi tarihine kara çentik olarak girdi, yargıya girmesin.”

Haber: İrfan Uçar- Eren Güven

© ozguruz.org
16.03.2018

2018-03-16T15:09:07+00:00