Temelli’den Bozkurt İşareti yapan Erdoğan’a: Osmaniye’den ileri gidemeyeceksiniz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli gündeme dair gelişmelere ilişkin partisinin grup toplantısında konuşuyor. Temelli geçtiğimiz günlerde bozkurt işareti yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki göstererek, “Kalkmış Kürt halkına Kurt işareti yapıyor. Bu işareti yapanlar Osmaniye’den ileri gidemedi. Sen de gidemeyeceksin” dedi.

 

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

Savaş karşıtları olarak yan yana gelmeliyiz. Afrin’de barış her yerde barış demeliyiz. Bunu ancak halklar başarabilir. Bunu başarabilmek için de harekete geçmeliyiz. Bir arada yaşamı anlatmalıyız. Afrin’e girmeden önce Afrin’de meclis kurulsun diyorlar. Afrin’de meclis var. Araplar, Türkler, Kürtler, Ezidiler var. Meclisi buradaki meclisten ibaret sanıyorsun. Orada halkların meclisi var ve ortada saldıranlar halkların meclisini yok etmeye çalışanlardır.  Bu savaş politikasıyla iktidarını ayakta tutan AKP Afrin’den sonra yeni savaş planlarını devreye sokmak peşinde. hayalini kurduğu şey Türkiye sınırlarında savaş atmosferi yaratmak ve bu atmosferden beslenerek savaş iktidarını kurumsallaştırmak. Yalan söylüyorlar. Bir gün söylediklerini, ertesi gün inkar ediyorlar. Bu iktidar sadece Afrinlilerin değil hepimizin yaşam hakkını elinden alıyor. Başbakan diyor ki “Afrin harekatından sonra Afrinliler Afrin’e dönecek” ÖSO’cular Afganistan’dan Çeçenistan’dan geldi. Bunlar önüne çıkan her şeyi yakıp yıkan grup. Afrinliler zaten orada. Savaştan kaçan insanlar buraya sığınmış ve burada yaşıyorlar. 53 gündür bombalanıyor. 1200 den fazla hava harekatı gerçekleşmiş. Sürekli biz işgalci değiliz diyorlar. İsrail de aynı şeyi söylüyor. Siz de şimdi Afrin’de işgalcisiniz. Sınırlarınızın ötesinde hiçbir meşru hakkınız yoksa bunun literatürdeki karşılığı işgaldir.

 

“Kürsüde mikrofonu kapattılar”

Huda vekilimiz kürsüden hakikatin sesini yükseltirken Meclis tarihinde ilk kez mikrofonun sesini kapattılar. Meclis kürsüsünde konuştuğumuz için zaten yargılanıyorduk. Şimdi kürsüde mikrofonun sesini kapatabilirsiniz ama hakikatin sesi güçlüdür. Bu meclisin duvarlarını aşar tüm Türkiye’ye ulaşır.

 

“Sen de en fazla Osmaniye’ye gidersin”

Bu iktidardan barış ve demokrasi yönünde adım atmasını beklemek hayaldir bunu ancak biz başarabiliriz. Afrin’i deneme tahtasına çeviriyorlar. Bu silahlarını tanıtıyorlar orada. Bu savaşın arkasında 70 milyarlık savaş sanayisi var. Sürekli ölüm güzellemesi yapanlara karşı hep yaşamdan bahsedeceğiz. Kürt halkına kalkmış Kurt işareti yapıyor. Bu işareti yapan Osmaniye’den öteye gidemedi. Sen de en fazla Osmaniye’ye gidersin.

© ozguruz.org
13.03.2018

 

2018-03-13T11:35:20+00:00