Kılıçdaroğlu: Bu teklif, sopalı seçim hazırlığıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında önceki gece Meclis’ten geçirilen ittifak yasasına ilişkin, “Bu teklif, sopalı seçim hazırlığıdır” dedi.

 

İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından önemli satır başları:

Geçen grup toplantısında bir olayı açıklamıştım. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı apar topar bir açıklama yaptı. Diyor ki Gökhan Açıkkollu ile yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. İşkence görmemiştir diyor. Bir insanın durup dururken neden kaburgaları kırılsın? Avukat dedi ki en az 15 kişiyi gördüm, işkence yapılıyordu. Sen savcı olarak çağırıp bu avukatı neden sormuyorsun?

Köprü’de bir askeri boğazını keserek linç ettiler. Sen linç edenleri koruyacaksın. Sonra da diyeceksin ki Türkiye’de demokrasi var. Ne demokrasisi? Gökhan Açıkkollu’nun otopsi raporunu neden açıklamıyorlar? Madem işkence yoktu açıklasınlar o zaman. Suçluysa yargılansın hapse atılsın. İşkence ne demek?

Cumhuriyet nasıl kadın devrimi ise 2019’da demokrasi devrimi yapacak olanlar da bu ülkenin kadınlarıdır.

Türkiye’de uyuşturucu kullanma  yaşı 10’a indi. 35’in çocuk uyuşturucu tedavisi gördü.

 

“Gazetecilerin elinde bomba mı vardı?”

Medya özgürlüğü bütün demokrasinin olmazsa olmazıdır. Gazeteci görüyorsa onu yazacaktır. Gazeteci gücü denetleyecektir.

Ortada bazı laflar dolaşıyor, Başbakan Yıldırım’a sordum, Cumhuriyet Gazetesi’ne Sözcü Gazetesi’ne operasyon var dedi ki öyle bir şey yok. Sonra bir öğrendim ki Cumhuriyet Gazetesi’ne Sözcü Gazetesi’ne operasyon var. Sözcü’nün sahibi en çirkin iftiralara maruz kaldı. Burak Akbay’ın FETÖ’cü olduğu nereden çıktı? Hiç kimse şunu unutmazsın her Cumhuriyet çalışanı Uğur Mumcu’nun öğrencisidir.

Meclis’i bombalayanlar gazeteciye aynı cezayı veriyor. Ahmet Altan Mehmet Altan kimi öldürdüler? Ellerinde bomba mı vardı. Biz görüşü ne olursa olsun gazetecilerin özgür olmasını savunuyoruz.

Ordulu kardeşlerime sesleniyorum, nefes aldığınız bir kanal var, şimdi onu da kapatıyorlar. Ordulu kadınlara sesleniyorum, demokrasiye nasıl sahip çıkıyorsanız nefes aldığınız kanala da sahip çıkın.

 

SSK’yı kim batırdı?

Sağlıkta reformun tamamı yalan. Evde musluğu açtığında 5 çeşit vergi ödüyorsun. Hastaneye gittiğinde 9 çeşit ödeme yapıyorsun. Acilden para alınmadığı için herkes acile gidiyor. Sen mi batırdın ben mi batırdım? Aslında sen SSK’yı batırdın.

 

 “Hileye meydan vermeyeceğiz”

Recep Bey nasıl bir daha tek başına seçilir, Devlet bey nasıl barajı aşarım diye düşündüler. İkisi baş başa verdi, ittifak yapalım dediler. Biz ittifaka karşı değiliz. İttifaka aslında hiç gerek yok ama yasayı çıkardılar. Seçim ittifak kanununu milletten kaçırıyorlar. Tek tek nasıl oy kaçıracaklarını saymışlar. Bu yasa ile haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor.

 

“Sandıklara sahip çıkacağız”

Masa başında milletvekili oylarını artıracağız diyenleri sandıklara gömeceğiz, seçimi hileli yollarla kazanacağını sanıyor. Hileye meydan vermeyeceğiz. Bu teklif sopalı seçim hazırlığıdır. Buradan bütün milletime sesleniyorum. Masa başında biz milletvekili sayısını artıracağız diye yola çıkanları sandığa gömeceğiz. Sözüm sözdür. Tüm sandıklara sahip çıkacağız. Tüm sandıklarda bizim elemanlarımız olacak. Ne yaparlarsa yapsınlar 2019 da o zatı oradan aşağıya indireceğiz. Sözüm sözdür. Sel gibi akacağız ve sandıklarda kazanacağız!

 

“Şeker pancarı üreticisi çalmaz, haram yemez”

Şeker pancarı üreticisinin alın terine hep saygı duydum. Kimseye muhtaç olmamak  için çalışır çaba gösterir. Çalmaz haram yemez, şeker pancarını satar geçimi şu ya da bu şekilde sağlar.Şeker pancarının ürettiği oksijen ormanın ürettiği oksijenin üç katıdır.

© ozguruz.org
13.03.2018

 

2018-03-13T13:07:34+00:00