“İttifak teklifi” alelacele yasalaştı

AKP ile MHP’nin kamuoyunda ‘İttifak teklifi’ olarak bilinen yasa teklifi, televizyon yayınının olmadığı Pazartesi  gece yarısı TBMM Genel Kurulu’na getirildi. 19 saat 42 dakika süren mesainin ardından 26 maddelik yasa teklifi Meclis’ten geçti. 
Yasa, siyasi partilerin ittifak yaparak seçime girmelerine imkân veriyor. Artık bir parti aynı anda bir partiyle ittifak yaparken diğer partiyle ortak liste hazırlayarak seçime girebilecek. İttifakın oyu yüzde 10’u geçerse ittifak yapan partilerin her biri barajı geçmiş olacak.
Mühürsüz oylar artık geçerli
Mecliste ve kamuoyunda çokça tartışılan mühürsüz zarf ve oy pusulaları ilgili madde de yasalaştı. Buna göre kabul edilen yasa teklifiyle, partilerden birine veya her ikisine de mühür basılan pusulalar geçerli sayılacak. Mühürsüz zarf ve oy pusulaları, YSK filigranı taşımaları durumunda geçerli kabul edilecek.
Meclis TV de yayında değildi
Yasa, Meclis TV’nin dahi yayında olmadığı saatlerde Pazartesi gece yarısı geçirildi. Buna tepki gösteren HDP ve CHP’li çok sayıda milletvekili sosyal medya üzerinden bu durumu duyurmaya çalıştılar. Oylamaya geçileceği sırada CHP Milletvekili Musa Çam’ı AKP ve MHP’li milletvekilleri kürsüden indirmeye çalıştı. Bu durumu ise CHP’li milletvekilleri engellemek istedi. Yaşanan gerginlikten dolayı oturuma ara verilse de kavga Meclis kulisinde devam etti. Gerginlik ile ilgili CHP’li Çam hakkında TBMM’den 3 birleşim çıkarma cezası verildi.
İttifak teklifi ise 18 saatlik mesainin ardından Meclis’ten geçirildi.
Özel: “Gecenin karanlığında karanlık yasayı geçirmeye çalışıyorlar”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ‘ittifak’ teklifinin AKP – MHP anlaşmasıyla oldu bittiye getirilmeye çalışıldığını şu sözlerle dile getirdi: “Sizin oyunuzu çalmak üzere yapılan tasarlamalar, oyunuzu herkese eşit dağıtırken kalanı kendi tabaklarına dökmek isteyenler, bunun için akıl almaz taktikler bulanlar, bu gecenin karanlığında bu karanlık yasayı geçirmeye çalışıyorlar.”
Cihaner, Meclis’ten çekilme önerisini tekrarladı
Teklifin en hızlı biçimde yasalaşması için AKP ve MHP’nin konuşma haklarını kullanmadığı yasa teklifi görüşmelerini MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Meclis’te kalarak takip etti. CHP Milletvekili İlhan Cihaner ise sosyal medya hesabından Meclis’te çekilme önerisini tekrarladı.
Cumhurbaşkanı’nın onayına gidecek
Pazartesi 14.00’de başlatılan Meclis, 26 maddelik teklifin yasalaşması için sabaha kadar mesai yaptı. Yaklaşık 18 saatlik mesainin ardından teklif, AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi. Meclis’ten geçen yasa Cumhurbaşkanı onayından sonra yürürlüğe girecek.
*Yasa siyasi partilerin ittifak yaparak seçime girmelerine imkan veriyor.
*Bir parti aynı anda bir partiyle ittifak yaparken diğer partiyle ortak liste hazırlayarak seçime girebilecek.
*İttifakın oyu yüzde 10’u geçerse ittifak yapan partilerin herbiri barajı geçmiş olacak.
*İttifak yapacak partiler, seçim takviminin başlamasından itibaren en geç 7 gün içinde genel başkanların imzaladığı protokolü Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verecek.
*Seçim ittifakı yapan partiler oy pusulasında ittifak başlığı altında kendi isim ve amblemleriyle yer alacak.
*İttifaka, partilerden birine veya her ikisine de mühür basılan pusulalar geçerli sayılacak.
*Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy pusulaları aynı zarfa koyulacak.
*Önce Cumhurbaşkanlığı seçimi oyları sayılacak. Mühürsüz zarf ve oy pusulaları, YSK filigranı taşımaları durumunda geçerli kabul edilecek.
*YSK, gerekli gördüğü hallerde sandıkların taşınmasına ve sandık bölgelerinin birleştirilmesine karar verebilecek.
*Vatandaşların çağrısıyla kolluk kuvvetleri sandık çevresinde güvenlik önlemi alabilecek.
*Aynı binada oturan seçmenler aynı seçim bölgesinde kalmak şartıyla farklı sandık bölgelerine kayıt yaptırabilecek.
*YSK, sandık kurulu başkanlarını, kamu görevlileri arasından kura ile belirleyecek.
*Yasayla ayrıca, seyyar sandık kurulları oluşturulacak. Hastalığı veya engeli nedeniyle yatağa bağlı durumdaki seçmen, evlerinde oy kullanabilecek.
*Mahalli idarelerde seçilme yaşı 18’e indirilecek.

© ozguruz.org
13.03.2018

2018-03-13T18:24:54+00:00