Efkan Bolaç: UYAP sistemi tamamen kaldırılmalı

Avukatların davalarına erişimini sağlayan UYAP sistemi ile ilgili güncellemeyi ve Türkiye’deki yargı sistemini değerlendiren Avukat Efkan Bolaç, “Bu sistem ile robot yargıçlar oluşacak. Bize kanun değil, vicdanlı uygulayıcılar lazım” dedi. Bolaç UYAP sisteminin de tamamen kaldırılması gerektiğine dikkat çekti.

 

UYAP’ta yapılan güncellemeye ilişkin #ÖZGÜRÜZ’ün sorularını yanıtlayan Avukat Efkan Bolaç, “UYAP daha önce cemaatin elindeydi. İktidar hala cemaatin kontrol ettiğini düşünüyor. Güncellemeyle birlikte yeni bir işlem yaptılar. Dosyalar da aktarılmadı ve avukatlar tarafından görülemiyor” diyor.

Avukat Efkan Bolaç, UYAP’ta yaşananın ‘güncelleme’ değil ‘yasak’ olduğuna dikkat çekiyor. Bolaç ayrıca UYAP sisteminin tamamen kaldırılması gerektiği kanaatinde. UYAP’ın ceza kanunu veya ceza yargılaması kanununa uygun olmadığını ifade eden Bolaç bu durumu şu sözlerle açıklıyor: “hakim vicdani kanaatine göre karar verir dese de sistem bunu engelliyor. Sistem hakimin bazı konularda robotlaşmasını istiyor. Hakimin artık hukuk fakültesi mezunu olmasını gerektirmeyecek bir noktaya doğru ilerliyoruz. Sistem öyle bir yere gidecek ki artık robot yargıçlar oluşmaya başlayacak. Sisteme girilecek ve sisteme girildikten sonra robot bu sistemle ilgili olarak yazılımıyla birlikte kararını verecek gibi görünüyor. Sistemi artık tek bir sistem haline getirip, tek bir yerden kontrol etmeye çalışıyorlar.”
UYAP’ın karar mekanizması haline getirilmesi durumunda yargının mekanik bir hale getirilmiş olacağının altını çizen Bolaç, “eski usule geçmek zorundayız. UYAP hakim ve savcılara yardımcı olabilir ama UYAP sistemin kendisi olamaz” dedi.

 

“Türkiye’de yargı da sistem de yok”
Türkiye’de yargı sisteminin değerlendirmesini yapan Bolaç, “Türkiye’de yargı da yok, sistem de yok. Türkiye’de uygulayıcılar da dahil olmak üzere adaletin var olduğunu düşündüğünü sanmıyorum” diye konuştu. Devletin paronaya halinde her hakim, savcı, katipten ve hatta sokaktan geçen herkesten şüphelenen konumda olduğunu belirten Bolaç, “Devlet tarafından 7-8 milyon kişisanık olarak değerlendiriliyor” dedi.

 

“Kanun değil, vicdanlı uygulayıcılar lazım”
Bolaç bu durumu değiştirmenin ise şu şekilde mümkün olacağını belirtti: “Hukuk fakültesinde bize şu öğretildi: ‘En kötü kanunlar iyi uygulayıcıların elinde adil; en iyi kanunlar kötü uygulayıcıların elinde zalimdir’ derler. Kanun değil bize vicdanlı uygulayıcılar lazım. Bunlar olduğu sürece kanunların kötülükleri giderilir. Kötü uygulayıcılar olduğu sürece ise biz adaleti hep arayacağız.”

© ozguruz.org
13.03.2018

2018-03-13T15:18:20+00:00