Taksiciler: Uber’den önce de eve ekmek götüremiyorduk

#ÖZGÜRÜZ’e konuşan taksiciler de Uber saldırılarına karşı tepkili. İstanbul Ataşehir 1 Mayıs durağında çalışan taksiciler, “40 yıldır sigortasız çalışan taksiciler var. Biz Uber’den önce de evimize ekmek götüremiyorduk. Taksicilerin kendi sorunlarına eğilmesi lazım” diyorlar.

Uber araç sistemine dönük taksicilerin saldırıları konuşulurken, #ÖZGÜRÜZ’e konuşan taksiciler ise kendi yaşadıkları sorunlara dikkat çekiyor. Uber’e yapılan saldırılara tepki gösteren 1 Mayıs taksi durağındaki taksiciler, “40 yıldır sigortasız çalışan taksiciler var. Biz Uber’den önce de evimize ekmek götüremiyorduk. Taksicilerin kendi sorunlarına eğilmesi lazım” diyor.

 

“Eve iki ekmek götüremez hale geldik”

Ataşehir’e bağlı 1 Mayıs Taksi Durağı’na bağlı çalışan taksicilerden Cihan Karadeniz Uber’den nasıl etkilendiklerini şöyle ifade ediyor: “Bakkallar büyük marketlerden nasıl etkileniyorsa, küçük esnaf büyük şirketler karşısından ne kadar zorlanıyorsa Uber de bizi aynı şekilde etkiliyor.” Karadeniz, verdikleri emeğin çoğaldığını ama buna karşın eve daha az para götürebildiklerini dile getiriyor. Taksicilerin örgütlenmelerine ve korsanlara karşı denetimin olması gerektiğine dikkat çeken Karadeniz, taksicilere dönük şikayetlere dair ise “Her meslek grubunda iyi insan da kötü insan da var. Bu davranışları gerçekleştiren taksiciler de var ama bunları denetleyecek olan kim? Ben mi denetleyeceğim?” diye soruyor.

 

“Rekabetin artması koşulları iyi hale getirecek”

Eser İşitmez de maddi anlamda dibe çöktüklerini belirtiyor ama buna rağmen “Uber iyi ki var. Resmileşirse bizim açımızdan iyi olacak. Uber çıkmadan önce bizim hakkımız yeniyordu. Yüksek paralar kesiliyordu. Sigortamız yoktu. Mal sahiplerinin çalışan insanları sömürmesi gibi… Sistem bu şekilde devam ederse çalışanların hakkını alacağını düşünüyorum. Rekabetin artması koşulları daha iyi hale getirecektir” diye konuşuyor.

 

“İki ekmek kapısını birbirine düşürüyorlar”

Murat Baştuğ ise Uber’e yapılan saldırılara karşı şunları söylüyor: “Rekabet ortamında, taksicilerin kendi sıkıntılarına bakmadan karşı tarafın yapmış olduğu ekmek kavgasına böyle yaklaşmasını biz doğru görmüyoruz. Onlar da sonuçta ekmek kazanıyorlar. Bu sistemin kendiliğinden ortaya çıkardığı durum. Bu memlekette ne belediye ne de devlet asıl sorunlara dokunmuyor, biz de karşılıklı iki ekmek kapısı birbirimize düşüyoruz. Tek mesleği birbirine düşürmüş oluyorlar. Karaborsa’da 2 trilyon para gerekiyor taksi için. Devlet bunu biliyor ama bir şey yapmıyor. Taksiciler de gidip Uber’e saldırıyor. Uber çıkmasa başka bir şey olurdu. Önce kendi sorunlarımıza bakalım. Biz niye 40 bin liralık aracı 80 bine alıyoruz? Biz niye senede bir hava parası veriyoruz? Bunların üzerinde durmak lazım.”

 

“40 yıl sigortasız çalışan taksici var”

Baştuğ, 40 yıllık taksicilik yapanların sigortasız çalıştığına dikkat çekiyor ve “Taksicilerin durumu, davranışları, tamamen ekonomik temelli.” diye konuşuyor. Taksicilerin önce kendi sorunlarıyla yüzleşmesi gerektiğini ifade eden Baştuğ, “Uber’den önce de eve ekmek götüremiyorduk.” diyor.

Haber: Zübeyde Sarı- Onur Öncü

 

© ozguruz.org
12.03.2018

2018-03-13T08:05:21+00:00