UBER’ciler: Taksici saldırıları ters tepti, talep fazlalaştı

Akıllı telefon üzerinden araç çağırma şirketi Uber’e taksicilerin saldırılarına karşı Uber şoförleri #ÖZGÜRÜZ’e konuştu. Şoförler, provakatif saldırılara karşın tepki olarak Uber’e talebin arttığını ifade ediyorlar.

İstanbul’da taksicilerin Uber çalışanlarına dönük saldırıları önceki gün silahlı saldırı haberiyle gündeme yerleşti. Silahlı saldırının Uber aracına yapılmadığını ifade eden Uber şoförleri ise, bıçaklama, darp gibi olaylara karşın kendilerinin bu provakatif eylemlere karşılık vermeyeceklerini dile getiriyorlar.

 

“Başlangıçta olumsuz etkileyeceğini düşündük…”
Mehmet Ferman, Türkiye’de taksiciler ile ilgili iyi bir intiba olmadığını söyleyerek sözlerine başlıyor. Taksiciler açısından da olumsuz ön yargının rekabet ortamı ile kırılabileceğini ifade eden Ferman, “Bizim işimiz önemli. Can taşıyoruz. Dikkatli olmalıyız” diye konuştu.
Ferman, saldırıların başlangıçta işlerini olumsuz etkileyeceğini düşünmüş. Sonrasında ise olayın ters teptiğini fark etmiş. Ferman: “Talep tepki olarak daha da fazlalaştı” diye konuşuyor.

 

“Günde 15 kişi taşıyorsam, 14’ü taksicilerden şikayetçi”
Başka bir Uber şoförü Levent Yılmaz da benzer düşüncede. Yılmaz, “Örnek olarak günde 15 kişi taşıyorsam, 14’ü İstanbul’da taksicilerle ilgili kötü anılarından dolayı Uber tercih ettiklerini söylüyor” diyor. Bu memnuniyetsizliğin sebeplerinin araçların temiz olmaması, kendini güvende hissedememe, kısa mesafe gitmeme gibi durumlar olduğunu ifade eden Yılmaz, eğitim ve denetimin önemli olduğuna vurgu yapıyor.
Yılmaz, yaşanan saldırıların münferit olaylar olduğunu düşünüyor. Buna rağmen Uber şoförlerinde bir endişe halinin olduğuna dikkat çeken Yılmaz, ” Kimse karşılık vermesin. Efendiliğimizle Uber’i tanıttık. Provakasyona gelmeyelim” şeklinde bir ortak kanı olduğunu anlatıyor.
Yılmaz da saldırılara rağmen talepte azalma olmadığını hatta artış yaşandığını ifade ediyor.

 

“Taksiciler dikkatli olsalardı, Uber’e ihtiyaç duyulmazdı”
Gökay Çalışkan ise yaşanan saldırıların diğer yandan Uber’i duymayanlara da duyurduğunu düşünüyor. Çalışkan #ÖZGÜRÜZ’e görüşlerini şöyle aktarıyor: “O olay daha yeni çıktı ortaya. Duymayanlar da bu saldıralar sonucu duydu. Azalma yok müşterilerimizde. Bizler belli bir eğitimden geçip burada şoförlük yapıyoruz. Taksiciler de ‘İnsanlara iyi davranmalıyız’ diyebilirlerdi. Taksi sahipleri aracına dikkat etseydi zaten insanlar Uber’e ihtiyaç duymazdı. Olması gerekeni yapıyor Uber şoförleri. İnsanlara ‘Merhaba’ diyor, ‘Hoşçakal’ diyor. Bu zaten normal olanı.”

Uber nedir, neden taksi yerine tercih ediliyor?

Uber, kısaca akıllı telefon üzerinden araç çağırma sistemi. Uber, ücret olarak taksiden kısa mesafede değil ama uzun mesafede daha uygun oluyor. beklediği yerde takside olduğu gibi taksimetre yazmayan Uber’de şöförler trafiği öngörerek bir tarife belirliyor ve yolcu da ne kadar ücret ödeyeceğini bilerek yolculuk ediyor.
Uber bu avantajlarıyla son zamanlarda tercih edilen bir yöntem olurken saldırılar sonrasında ise Uber merkezinden yapılan açıklamada ise sürücülere hukuki anlamda destek geleceğine dikkat çekildi. Açıklamada, önceliğimiz bu zor zamanlarda Uber sürücülerimizin yanında durmak ve gereken desteği sağlamaktır” denildi.

 

© ozguruz.org
11.03.2018

 

2018-03-11T12:52:15+00:00