Sami Elvan: Benim çocuğum 4 yıldır neden yok?

4 yıl önce polis tarafından gaz fişeği ile vurularak öldürülen Berkin Elvan’ın mezarı girişinde polis araması yapıldı. Aile mezarda bile polis ablukasına tepki gösterdi. Baba Sami Elvan: “5 yıldır bu acıyı yaşıyorum, 5 yıldır kimseyi incitmedim. Bizden ne bekleniyor?” diye konuştu.

 

Berkin Elvan’ın Okmeydanı’nda başından gaz fişeği ile vurulup öldürülmesinin 4. yılında mezarı başındaki anmada polis aramasına tepki vardı. Baba Sami Elvan basın açıklamasını okumadı ve “4 yıldır şu sorunun cevabını alamadık: Benim çocuğum neden yok?” diye konuştu. mezar başında Berkin Elvan anısına çocuklar için şeker dağıtıldı.

 

Sami Elvan: En büyük katil, en büyük koltukta
Berkin Elvan’ın babası polis ablukasına tepki olarak basın açıklamasını okumadı ve şunları söyledi: “5 yıldır bu acıyı yaşıyorum. 5 yıldır kimseyi incitmedim. Daha önce de hayatımda kimseyi incitmedim. Bizden ne bekleniyor? Başka bir çocuk daha mı vermeliyiz? Bunun bedeli nedir? Biz istiyoruz ki bu ülkede başka bedeller olmasın. Başka Berkinler olmasın. Herkes kendi mercinin hakkını versin. En büyük katil en büyük koltukta. Benim çocuğumun katili odur. Emri ben verdim diyendir. Yeter bizim çektiğimiz acı. Artık dayanacak gücümüz kalmadı.”

 

Gülsüm Elvan: 15 yaşında 16 kilo çocuğumun ağırlığını tartamazlar
Anne Gülsüm Elvan ise Sami Elvan’ın ardından şunları söyledi: “Rabia’ya ağladı, benim çocuğumu terörist ilan etti. 14 yaşında bir çocuk . Bizim ülkede öldürülen çocukların sayısı artıyor. Çocuğumun katili yargılansın, katili versin bana. Başka çocuklar öldürülmesin istiyoruz biz. Ama şunu unutmasın: 15 yaşına basan 16 kilodaki bir çocuk onların omuzlarına öyle bir ağırlık oldu ki onlar onu tartamaz. Birgün o vebali ödeyecek, etme bulma dünyası.

 

Behramoğlu: Korkuları da suçları da çok büyük
Mezar başında konuşan Ataol Behramoğlu ise mezar girişinde yapılan polis araması için, “Çok mezar başında durduk ama ilk defa hayatımda mezarlık girişinde insanların aranıp tarandığını gördüm. Demek ki korkuları çok büyük, çünkü suçları da çok büyük” diye konuştu.
Behramoğlu’nun Berkin için okuduğu bir şiirin ardından, “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları atıldı. Berkin adına çocuklar için şeker dağıtıldı.

 

1 kişi gözaltına alındı

Mezarlık girişinde ise isminin İbrahim Halil Elmas olduğu öğrenilen bir kişi üzerinde bulundurduğu pankart gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Elmas’ın yarın saat 9:00’da savcılığa çıkartılması bekleniyor.

Haber: Zübeyde Sarı

 

© ozguruz.org
11.03.2018

 

2018-03-11T14:38:45+00:00