ÖDP’nin 6. Olağan Kongresi yapıldı

ÖDP’nin 6. Olağan Kongresi’de konuşan Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş Afrin operasyonuna değinerek, “Savaş bahanesiyle 2019 seçimlerini kazanmak istiyorlar. Bizim AKP’yi yenmenin yolunu bulmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

ÖDP’nin 6. Olağan Kongresi Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Çok sayıda ilden delegenin yanı sıra aralarında HDP ve CHP milletvekillerinin yer aldığı birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisinin de katıldığı kongrenin mesajı; “Savaş politikalarına karşılık yeni bir yol açalım” oldu.
Kongrede başkanlar kurulu adına konuşmalar yapıldı. Burada konuşan Alper Taş, gündemde olan Cumhur ittifakını, “Faşizm cephesi” olarak yorumladı. Taş, özetle şunları vurguladı: “Bu ittifak, Cumhur ittifakı değil faşizm cephesidir. Bu cephenin ideolojisi 12 Eylül ideolojisidir. Savaş bahanesiyle 2019 seçimlerini kazanmak istiyorlar. Bu Kızıl Elma ideolojisiyle yapılan bir savaştır. Afrin, nasıl olur da vatan savunması olarak görülür? Bugün ‘Kürtler statü sahibi olmasın’ siyaseti yanlıştır. Bizim AKP’yi yenmenin yol ve stratejilerini bulmamız gerekiyor.”
Taş, seçimlerde kendi adaylarını çıkaracaklarını ise şöyle açıkladı: “Seçimlerde biz de kendi adayımızı çıkartacağız. Her parti böyle yapmalı. ‘Ekmelettin İhsanoğlu’ gibi formüller Erdoğan’a başkanlığı sunmak anlamına gelir.”

Kongrede belirlenen başkanlar kurulu ise şu isimlerden oluşuyor: Önder İşleyen, Alper Taş, Pelin Bektaş, İlknur Başer, Çiçek Çatalkaya.

2018-03-11T18:50:38+00:00