Berlin’de cami kundaklandı

Almanya’nın Berlin şehrinde Koca Sinan Cami’de dün gece saatlerinde yangın meydana geldi. Görgü tanıklarına göre 3 kişinin gerçekleştirdiği saldırı sonrası, olayın kundaklama olduğu bildirildi.

Berlin’in Reinickendorf semtinde, DİTİB’e bağlı Koca Sinan Cami’nde dün gece saatlerinde meydana gelen yangını yaklaşık 60 itfaiye görevlisi söndürdü. İtfaiye ekiplerinin yaptığı açıklamaya göre, yangın caminin içinde başladı.

Polisten açıklama: Kundaklama

Berlin polisi yaptığı inceleme sonrası, olayı “kundaklama” olarak değerlendirdi. Saldiri sonrasi Berlin İç İşleri Bakanı Andereas Geisel, Türkiye Berlin Başkonsolusu Mustafa Çelik ve Berlin CHP Birliği Başkanı Kenan Kolat da olay yerini ziyaret ederek açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Geisel’den barış çağrısı:

Geisel yaptigi açıklamada ibadethanelere saldırmanın iyi bir fikir olmadığını söyleyerek barış çağrısında bulundu.

Geisel, “Berlin polisi ibadethaneleri korumak ve failleri bulmak için her şey yapacaktır” dedi. Türkiye Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, faillerin bulunarak yargı önüne çıkarılacağı konusunda Alman tarafına güvendiklerini belirtti. Çelik, Türkiye vatandaşlarına, provokasyona gelmemeleri çağrısında bulundu.

Kenan Kolat: Birliği Bozamayacaklar

CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat da saldırı sonrası olay yerini ziyaret etti. Kolat, bu saldırıların Türkiye insanının kendi arasındaki ilişkiyi bozamayacağını söyleyerek, saldırıyı gerçekleştirilenlerin cezalandırılması gerektiği açıklamasında bulundu.

Haber: Elif Yalaz- BERLİN

© ozguruz.org
11.03.2018

2018-03-11T19:32:02+00:00