MİT TIR’ları davası kararı için Dündar ve Gül’den ilk açıklama

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara gazetede yer verdikleri gerekçesiyle “gizli belge ve bilgileri açıklamak” iddiası ile Genel Yayın Yönetmenimiz Can Dündar’a 5 yıl 10 ay, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e 5 yıl hapis cezası veren yerel mahkeme kararını bozdu. Dündar karara ilişkin ” casusluk devletin illegal silah kaçakçılığında aranmalıdır, bunun haberinde değil” diye konuştu. Erdem Gül ise Erdem Gül: “Gazetecilik suç değil. Bugüne kadar yaptığım hiçbir haberi gazetecilik maksadı dışında yapmadım. Bu haber de bunlardan biri” dedi. 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Genel Yayın Yönetmenimiz Dündar hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngören “gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme” suçundan hüküm kurulması gerektiğine karar verdi.

 

Can Dündar: Casusluk devletin kaçakçılığında, haberimizde değil

Kararla ilgili Genel yayın yönetmenimiz Can Dündar şu açıklamayı yaptı: “Yargıtay’ın cezayı yetersiz bulduğu anlaşılıyor. Yerel Mahkeme casusluk suçlamasını, hiç bir delil bulunamadığı için düşürmüştü. Şimdi kanıt arayacaklar. Kanıt, gazetede… Yaptığımız haber. Casusluk, devletin illegal silah kaçakçılığında aranmalıdır, bunun haberinde değil.

 

Erdem Gül: Gazetecilik suç değil

Cumhuriyet davası için Silivri’de bulunan ve kararı burada öğrenen Erdem Gül ise “Gazetecilik suç değil. Bugüne kadar yaptığım hiçbir haberi gazetecilik maksadı dışında yapmadım. Bu haber de bunlardan biri” diye konuştu.

© ozguruz.org
09.03.2018

2018-03-09T16:14:00+00:00