Diyarbakır Newroz programı açıklandı 

HDP, HAK-PAR, ÖSP’nin de aralarında bulunduğu Kürt partileri Türkiye geneli Newroz programını açıkladı. Diyarbakır Demir Otel’de yapılan toplantıda Diyarbakır, Van ve Cizre’de Newroz’un 21 Mart’ta yapılacağı açıklandı.

 

Diyarbakır’da yapılan basın toplantısında dağıtılan programa göre bu yıl Newroz kutlamaları 17 Mart’ta Maraş merkez, Ardahan, Siirt’te başlayacak; 21 Mart’ta ise Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Van’da son bulacak.

“Newroz direniştir, faşizme karşı halkların baharıdır” sloganı ile kutlanacak Newroz için HDP, HDK, DTK, TJA,  DBP, ÖSP, HAK-PAR ve DDKD eş başkanları ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Diyarbakır Demir Otel’de yapılan toplantıda yer alan parti yöneticilerinin konuşmaları şöyle:

 

“Milyonların barış talep edeceği bir Newroz olacak”

 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan:

Bölgemizde yaşanan tarihi gelişmeler zulüm tarihinin direnişlerle yok olacağını açığa çıkarmıştır. 2018 Newroz’unun zulüm, savaş, işgal, kriz politikalarına karşı güçlü bir direnişin ortaya çıkması bakımından anlamlıdır. Bu yılki Newroz kutlamalarına katılacak milyonlar sel olup meydanlara aktıklarında 5 Nisan 2015’ten beri Sayın Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridin kabul edilmediğini haykıracaktır. Ayrıca Afrin’e yönelik işgal girişimi Newroz alanlarında bir kez daha protesto edilecektir. Afrin’de yaşamını yitiren herkesin, askerlerin de bizim çocuğunuz olduğu mesajı verilecektir. Savaşa karşı barış mesajı milyonlar tarafından haykırılacaktır. Milyonların meydanda barışı, eşitliği talep edeceği bir Newroz olacaktır.

 

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli: 

Bugün ülkenin her yerinde zulüm kol geziyor. Bir zulüm iktidarı ile karşı karşıyayız. Bu zulüm iktidarını yıkma kararlılığındayız.  21 Mart’ta evet Newroz kutlaması olacak ama aynı zamanda özgürlük mücadelesinde kararlı olanların buluşma noktası olacak. Zulme maruz kalan herkesin bu buluşmada yerini alması faşizmin yıkılması için en güçlü adımlardan biri olacak. Tüm Türkiye halklarını bu buluşmaya davet ediyorum. Newroz ateşi yolumuzu aydınlatsın.

 

DTK Eşbaşkanı ve Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk:

Bu sene Newroz ateşinin daha gür bir şekilde yakılması elzemdir. Bu faşistlere verilecek en güzel cevaptır. Dün Başûr’a hangi gerekçelerle saldırıldıysa, bugün benzer şekilde Rojava’ya saldırılıyor. Faşizm karanlığı Newroz ateşiyle dağılacaktır. Kürt ve Türk halkının bu Newroz’a büyük bir coşkuyla katılım sağlaması gerekir.

 

“Barış ateşten gömlek olsa da o gömleği giyeceğiz”

 

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit: 

Newroz barışı, eşitliği, demokrasiyi, emek haklarını, kadın mücadelesini, her gün kısıtlanan her bir hakkımızı temsil ediyor. Bizler 21 Mart’ta Newroz alanlarında haklarımız için sokaklarda olacağız. 2018 Newroz’unu barış, özgürlük, kardeşlik Newroz’u yapacağız. Savaşa karşı barışın sesini yükselteceğiz. “Barış ateşten gömlek de olsa biz o gömleği giymeye varız” diyeceğiz.

 

DDKD devrimci doğu Kültür Ocakları Genel Başkanı Veysi Askar: 

Tarih boyunca Dehak’ın zulmüne maruz kalanların ona karşı geliştirdikleri direnişin koşulları bugün de kendini dayatmaktadır. Bugün de zalimlere karşı durmanın zorunluluğu ortadadır. Bugünden sonra bütün partiler, örgütler yapılar bütün farklılıklarını bir tarafa bırakıp birlik olmalıdır. Bu Newroz’un direniş, mücadele ve özgürlük Newroz’u olmasını temenni ediyorum.

 

ÖSP Başkan Yardımcısı Nusrettin Maçin: 

Kürt siyasi tarihinde, Newroz direniş olmuştur. Kürtlerin öncülüğünde Ortadoğu’daki statüsüz toplulukların da özgürlüğünü getirmesini umuyorum. Onun için de Afrin ve Başur’da, kısa bir süre sonra statü sahibi olması lazım. Newroz’un birliğimizi sağlamasını umuyorum. Bütün parti ve örgütlenmelerin bu ruhla mesajını dünyaya duyurması gerekir. Bunun için de Newroz alanları zafer ruhuyla, Afrin ruhuyla coşacaktır.

© ozguruz.org
09.03.2018

2018-03-09T12:11:49+00:00