Cumhuriyet davasında Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’a tahliye kararı

Cumhuriyet davası 6. duruşması sona erdi. Davada Murat Sabuncu ve Ahmet Şık için tahliye kararı verilirken, Akın Atalay’ın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 16 Mart 2018 tarihinde saat: 10:00’da görülecek. 

 

Sabah saatlerinde Cumhuriyet davası duruşması öncesi açıklama yapmak isteyen gazeteci, milletvekili ve STK temsilcileri OHAL gerekçesi ile engellendi.

OHAL gerekçesiyle yapılan engellemeye rağmen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu bir açıklama gerçekleştirdi.

 

Beko, gözaltına alınmak istendi

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise jandarma tarafından engellenerek gözaltına alınmak istendi. Ellerinde Cumhuriyet Gazetesi ile cezaevi önünde bekleyen kitle örgütü temsilcilerinin önüne barikat kuran jandarmaya karşı burada açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu ise “Bu yaptığınız tümüyle yasadışıdır. Bugün burada basın özgürlüğü için adalet için buradayız. Bu uygulamanın adı faşizmdir. OHAL bu hükümetin kendi faşizmini dayatması için vardır” diye konuştu. Kani Beko, dışarıya zorla çıkarıldı.

OHAL gerekçesi ile basın açıklamasına izin verilmezken Silivri cezaevi önünde ise arama noktaları sebebi ile uzun kuyruklar oluştu.

 

Sezgin Tanrıkulu: Bu kadar ağır koşullar altında yargılama olmaz

Duruşmaya verilen arada Sezgin Tanrıkulu #ÖZGÜRÜZ’e yapılan engellemeleri ve dava sürecini değerlendirdi. Tanrıkulu, cezaevi kampüsü içerisinde mahkemelerin olamayacağını vurguladığı konuşmasında şunlara dikkat çekti: “Burada adaletin gerçekleşeceği noktasında kimsede bir inanç yok. Bu kadar ağır koşullar altında yargılama olmaz. Yargılama olursa adil olmaz, adalet çıkmaz. Çağlayan’dan buraya gelişinin amacı insanları yıldırmak. Bu ortam içerisinde herhangi birinin basınla buluşması yasak. Silivri Kaymakamlığı’nın talimatı olduğunun iletildi. Bu yasağın amacı burada yaşanan zulmü engellemek.

Kani Beko, Türkiye’nin en büyük sendikalarından birinin genel başkanı. Buraya kadar gelmiş. Alın bunu gözaltına alın talimatı veridli. biz böyle bir şey olamaz dedik. Burada yargılama değil öncesi ve sonrasında zulüm yaşanıyor.”

Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş: Gazetecilere uygulanan bu yasak dava ile ilgili onlarca trajikomik unsurlardan bir tanesi. Cumhuriyette üç kişi tutuklu 9 kişi yargılanıyor. Aileler salonun öbür ucundaydı.

 

Garo Paylan: “Utanç verici bir durum”

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan: Yargının geldiği durum üzülüyorum. Utanç verici bir durum. Yargıçlar biliyor ki; ‘bu davada bir şey yok bırakmam lazım’ ama iktidar sinyal vermeden rehin aldıkları insanları bırakamıyorlar. Onlar yazmak zorundalar ki memleketimiz hata yapmasın. Buradaki yargılama atmosferi ve kapısında bir basın açıklaması yapılamaması gibi bir atmosferde yargılama başlı başına bir salon. İçerisi stadyum gibi bir salon. Biz sanıkları nokta olarak görüyoruz. Biz buradan adalet beklemiyoruz. Ülkedeki iklimi topyekun değiştirmemiz lazım.”

 

Aranın ardından Beko ve Öymen dinlendi

1 saatlik öğle yemeği molasının ardından Kani Beko ve Altan Öymen savunmanın tanıkları olarak dinlendiler. Geç saatlerde açıklanan ara kararda  Murat Sabuncu ve Ahmet Şık için tahliye kararı verilirken, Akın Atalay’ın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 16 Mart 2018 tarihinde saat: 10:00’da görülecek.

 

© ozguruz.org
09.03.2018

 

2018-03-09T20:36:00+00:00