CHP Olağanüstü kurultayda ilk iki madde oylandı

CHP Olağanüstü Tüzük Kurultayı’nda aralarında İlhan Cihaner ve Selin Sayek Böke’nin de bulunduğu 48 milletvekilinin “Gelecek için tüzük” önerisinde kadın temsiliyeti yüzde 50 olarak önerildi. Kurultayın ilk gününde CHP’nin kuruluş amacına dair ilk iki maddenin kabul edildiği açıklandı.

CHP 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezinde başladı. Yarın da devam edecek kurultay öncesinde İlhan Cinaner ve Selin Sayek Böke dahil 48 milletvekili “Gelecek için tüzük” başlığı ile bir tüzük taslağını açıkladı.

Oldukça çekişmeli geçmesi beklenen tüzük kurultayında genel merkezin hazırladığı taslağın madde madde mi yoksa tümden mi oylanacağı en kritik tartışma konularının başında geliyor.

“Gelecek için tüzük” önerisinde kadın temsiliyeti yüzde 50’ye çıkarılıyor. Milletvekili, MYK ve PM üyeliklerine seçimlerde bir kadın bir erkek olacak şekilde fermuar sistemi öneriliyor. HDP’de de fermuar sistemi ve tam eşitlik önerilen fermuar sistemi bulunuyor.

Tüzük önerisinde kadın kolları ise kaldırılıyor. Kritik siyasal dönemlerde parti meclisi yetkisini genel başkana veya bir kurula devredilmesinin önüne geçilmesi öneriliyor. Yine MYK’nın tamamının parti meclisi içerisinde seçimle görev alması önerisi bulunuyor.  Genel sekreterlik pozisyonunun güçlendirildiği, yatay örgütlenmenin hedeflendiği PM toplantılarına il başkanlarının da katılmasının öngörüldüğü tüzük kurultayında partinin geniş kesimlerle buluşması amaçlanıyor.

 

Özgür Özel: Cumhurbaşkanı adayı için kamuoyu yoklaması yapılacak

CHP Milletvekil Özgür Özel, tüzük kurultayına neden ihtiyaç duyulduğunu ve yapılmak istenen değişiklikleri #ÖZGÜRÜZ ile paylaştı. Özel, tüzükte uzun zamandır uygulanmayan maddelerin olduğunu ve bir sadeleştirme ihtiyacı duyulduğunu belirtti.

Gençlik kotası yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarılmasının önemli bir adım olduğunu ifade eden Özel, ön seçimlerin illere sorularak yapılacağına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinin yöntemleri ve seçmen yoklaması yapılacağını kaydeden Özel, bu seçilde adayın kamuoyu yoklaması ile belirleneceğine dikkat çekti.

48 milletvekilin “Gelecek için tüzük” önerisini ise Özel, “Bazı öneriler kabul edildi ve eklendi. Gelinen son taslaktan sonra da hala önerilerin tartışılması durumu var. Nitelikli çoğunluğu sağlayan her öneri tüzüğe girecektir” dedi.

Özel, iktidar Partisi AKP ile MHP’nin önerildiği ve tamamı değiştirilmeden kabul edilen yeni seçim yasası ile ilgili de “Türkiye’nin seçim yasasına zaten itiraz vardı. Getirilen son değişiklik ile berbat bir hal almış oldu” diye konuştu.

 

Bülent Tezcan: Madde madde oylanması için hüküm yoktu

Kurultayın ardından açıklama yapan CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, bugün ilk iki maddenin tamamlandığını ifade etti. Tezcan, bu maddelerin partinin ilkelerini ve kuruluşunu anlatan maddeler olduğunu söyledi. Tezcan parti içi demokrasiyi işlettiklerini belirterek, “Tüzüğümüzde ve kurultay yönetmeliğinde tüzüğün madde madde oylanması doğrultusunda bir hüküm yok. Biz bütün bu hükümlere rağmen 86 maddenin tamamını parti örgütünce kurultayla tek tek görüşülüp oylandı” dedi.

Kurultayda yarın diğer maddelerin oylanmasına devam edilecek.

 

© ozguruz.org

09.03.2018

2018-03-09T17:28:34+00:00