Kıratlı: 8 Mart resmi tatil olmalı

Tüm Bel Sen Genel Merkezi Kadın Sekreteri Semra Kıratlı, örgütlü oldukları belediyelerde 8 Mart’ın idari izinli sayan sözleşmeler yaptıklarını belirterek, “8 Mart her yerde kadınlar için resmi tatil olmalıdır” dedi.

8 Mart’ın resmi tatil olması için HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu TBMM’ye yasa önerisi verirken, belediyelerde örgütlü Tüm Bel Sen Kadın Sekreteri Semra Kıratlı, 2000’li yıllardan bu yana 8 Mart’ın kadınlar için idari izinli sayılması amacıyla toplu sözleşmelere madde koyduklarını söyledi. Özgürüz’e konuşan Kıratlı, ilk olarak Celal Doğan’ın Antep Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde 8 Mart’ın tatil olması ile ilgili toplu sözleşme hükmü haline getirdiklerini belirtti.

 

“Kaftancıoğlu’nun 8 Mart açıklaması anlamlıdır”

396 belediyede örgütlü olduklarını ifade eden Kıratlı, toplu sözleşmelere 8 Mart ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nün kadınlar için idari izinli sayılması için madde koyduklarını anlattı. Kıratlı, eşine şiddet uygulayan erkek çalışanın maaşının da şiddete maruz kalan kadına verilmesi yönünde de bir madde bulunduğunu söyledi.

Semra Kıratlı, Demokratik Bölgeler Partisi’nin örgütlü olduğu belediyelerde de bu yönde sözleşmeler bulunduğunu ancak bu belediyelere atanan kayyumlar döneminde de sözleşmelerinin geçerli olduğunu anlattı.
Kıratlı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da basın toplantısı düzenleyerek CHP’li belediyelerde 8 Mart’ın idari izinli sayılması konusundaki çıkışının çok anlamlı olduğunu ve bunu bilince çıkaracağını söyledi.

“Eşitsizlikte 140 ülkede 131. sıradayız”
Kıratlı, Dünya Ekonomik Forumu’nun Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’na göre kadın erkek eşitliği konusunda Türkiye’nin 140 ülke içinde 131. sırada yer aldığına işaret ederek, “Bu açığı kapatmak için 100 yıl gerekiyor. Ama biz kadınlar 100 yıl beklemek istemiyoruz” dedi. Kıratlı, 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi ve bu konudaki mücadelenin arttırılarak 100 yılı kısaltmak istediklerini vurguladı.

Haber: İrfan Uçar – Eren Güven

 

© ozguruz.org
08.03.2018

2018-03-08T15:18:23+00:00