Adalet Nöbeti’nde balonlar özgürlük için uçuruldu

Hukuk örgütleri tarafından sürdürülen ‘Adalet Nöbeti’ 49. kez tutuldu. Hukukçular, nöbetin ardından tutuklulara özgürlük talebiyle gökyüzüne balon uçurdu.

Hukuk örgütleri tarafından Cumhuriyet gazetesi davası kapsamında tutuklu yargılanan avukat Akın Atalay için başlatılan ve tüm tutuklamalara karşı sürdürülen “Adalet Nöbeti” 49. haftasında sürdürüldü. Hukukçular “Hemen şimdi özgürlük” sloganı ile ellerindeki balonları gökyüzüne uçurdular.49. haftanın nöbeti, Themis Heykeli önünde başlayıp adliye önündeki devam etti.

 

Mehmet Durakoğlu: 49 haftadır sessizce çığlık atıyoruz

Burada yapılan açıklamada İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu “49 haftadır sessizce çığlık atıyoruz” diye konuştu. Durakoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Avukatlar çığlık atarken çıkan sesteki nefestir. Avukatların sesi kesilirse, yurttaşların nefesi kesilir.” Bu zulme dönüşen yargılamanın bitmesi gerektiğine dikkat çekerek, şu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Akın Atalay Adalet’ine kavuşabilmeli… Murat Sabuncu Eylem’ine dönebilmeli artık… Ahmet Şık sarılabilmeli Yonca’sına… Dünya Kadınlar Gününün hemen ertesinde. Biz yarın tarihimizi yazarken Silivri’deyiz. Nasıl yazacağımıza da karar verilecek yarın. Bizden söylemesi. Dedik ya, bu nöbetin parolası hukuk, işareti demokrasidir.”

 

Elif Akgül: 16 kadın gazeteci 13 kadın avukat cezaevinde

Durakoğlu’nun ardından Dışarıdaki Gazeteciler adına gazeteci Elif Akgül ise şunları söyledi: “Söz, düşünce ve yazının terör suçu haline getirilmesi aşamasını geçtik, artık müebbet hapis cezalarının vaka-i adiye olduğu, peynir ekmek gibi dağıtıldığı günlere geldik. Türkiye’de mevcut  hapishanelerdeki doluluk oranı yalnız Cumhuriyet tarihinin değil Osmanlı’dan beri kayıt altında olan tüm dönemlerin üzerine çıkarak yüzde 100’ü aştı. Adaletsizliğin kol gezdiği bir ortamda kadına yönelik şiddet, cinsel istismar, çocuk istismarı da artış gösteriyor. 16 kadın gazeteci, 13 kadın avukat cezaevinde. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Almanya Temsilcisi Christian Mihr de nöbette söz aldı. Mihr, “Türkiye’nin hak ettiği demokrasi özlemi yerine getirilinceye kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz. Son gazeteci tahliye olana kadar dayanışa içinde kalmaya devam edelim” dedi” diye konuştu.

Nöbetin ardından “Hemen şimdi özgürlük” sloganı ile gökyüzüne balonlar uçuruldu.

© ozguruz.org
08.03.2018

2018-03-08T14:46:10+00:00