“Yargıtay başkanı bilgileri manipüle ediyor”

10 Ekim Ankara katliamı davası müdahil avukatlarından Nuray Özdoğan Yargıtay başkanının 10 Ekim davası ile ilgili sözlerini #ÖZGÜRÜZ’e değerlendirdi. Özdoğan, “Yargıyı etkilemek suçtur. Yargıtay başkanı bilgileri manipüle ediyor” dedi.

 

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in Çekya’da gözaltına alınıp bırakılan Salih Müslim’in “Reyhanlı ve Ankara Gar katliamı davasında arandığı” sözlerine tepkiler sürüyor. Avukat Nuray özdoğan, 10 Ekim 2015 yılında yaşanan ve 102 kişini ölümüyle Türkiye tarihinin en katlı katliamı 10 Ekim katliamının hangi örgüt tarafından gerçekleştirildiğine dair net bir tablo olduğuna dikkat çekti.

 

“IŞİD’in katliamı gerçekleştirdiğine dair tablo net”

Özdoğan, “2 yıldan fazla süredir devam eden tüm işlemler IŞİD’in bu katliamı organize ettiğine dair net bir tablo var. Duruşma boyunca beyanları da dosyalardaki veriler de 10 Ekim’in IŞİD örgütü tarafından düzenlendiğini gösteriyor” diye konuştu. Özdoğan, buna rağmen hala hangi örgütün bu katliamı yaptığına dair manipülatif bilgilerin mevcut olduğuna dikkat çeken Özdoğan, “Yargıtay başkanı çok rahat bu dosyanın aşamalarına ulaşabilir? Neden manipülatif bilgiler sunmayı tercih ediyor?” diye konuştu.

 

“Kamu görevlileri yargılansın”

“Biz uzunca bir süredir istihbaratın ihmalini soruyoruz” diyen Özdoğan, katliamın gerçekleştiği tarihlerde dahi sanıkların isimlerinin istihbarat tarafından bilindiğini hatırlattı. Özdoğan, “İsimler bilinirken nasıl bu katliam gerçekleştirdi?” diye sorarak, yüksek yargının öncelikle bu isimler önündeki kovuşturma engelini ortadan kaldırması gerektiğinin altını çizdi.

Özdoğan, konuyla ilgili şu noktalara dikkat çekti: “IŞİD dışında katliamın gerçekleştirilmesinde ihmali olanlar kimlerdir? 10 Ekim sonrasında savcılık ilettiğimiz hiçbir talebi yerine getirmedi. Bu kadar büyük bir katliamda bir tane yargı görevlisi yargılanmıyor. Peki şimdi dosya Yargıtay’a gittiğinde nasıl bir karar çıkacak? Yüksek yargıdaki bu açıklama bir yargıyı etkileyecektir. Yargıyı etkilemek suçtur”

Haber: İrfan Uçar- Eren Güven

© ozguruz.org
07.03.2018

2018-03-07T14:50:39+00:00