OHAL’de cezaevleri: Ayakta sayım, tekmil, çıplak arama

ÖHP İstanbul Şubesi Marmara bölgesindeki 20 cezaevini kapsayan Ocak ve Şubat ayı raporunu açıkladı. Rapor cezaevlerindeki hak ihlallerinin arttığını gösteriyor. Rapora göre cezaevlerinde ayakta sayım, çıplak işkence ve tekmil zorlaması gibi uygulamalar söz konusu.

 

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) İstanbul Şube Komisyonu İstanbul ve çevresindeki 20 cezaevinde  yaklaşık 150 tutuklu ile görüşerek oluşturduğu raporu kamuoyu ile paylaştı. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nde (CİSST) yapılan toplantıda AİHM’in işkence yasağının ihlali anlamına gelen ihlallerde artış yaşandığını söyledi. Raporda, Kandıra 1 No’lu Cezaevi’ne zorla sevk edilen 7 kadın tutukluya çıplak arama işkencesi yapıldığı tespiti şu şekilde yer aldı: “En son örnek olarak Mehmet Yıldırım isimli mahpus İzmir Kırıklar Hapishanesi’nden buraya sevki sırasında, 23 Şubat 2018 tarihinde zorla çıplak aramaya maruz bırakılmış, bu uygulamaya itiraz edince de feci şekilde fiziksel işkence görmüştür.”

 

“Bakırköy’de çıplak arama devam ediyor”

1 No’lu Tekirdağ, Edirne, Bolu F Tipi cezaevinde baskın ve dayak iddialarının yer aldığı raporda, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde ise çıplak arama ısrarının sürdüğü belirtildi. Bolu F Tipi’nde ise telefonda tekmil dayatması olduğuna da dikkat çekilen raporda Maltepe 1 No’lu L Tipi’nde de ayakta sayım uygulamasının başladığı da vurgulandı.

Buradaki tutukluların Ocak ayı içinde yapılan görüşmede tutuklular mahkemeye ve hastaneye götürülürken dahi çıplak aramaya maruz kaldığı da belirtildi.

 

Avukat Duman: İhlaller arttı 

Rapor ile ilgili #ÖZGÜRÜZ’e konuşan Avukat Ezgi Duman, bazı cezaevlerinde ise ayakta sayım dayatmasının yapıldığını aktardı. Duman, “Bunu kabul etmeyenlerin darp edildiğini öğrendik” dedi. Bununla ilgili bir genelgenin de olduğunun söylendiğini belirten Duman, “Ama Adalet bakanlığı genelgeleri kamuya açıklamak zorundadır” diye konuştu.

OHAL döneminde bazı cezaevlerinin pilot bölge olarak belirlendiğini belirten Duman, bunlardan birinin ise Elazığ Cezaevi olduğunu kaydetti. Duman, burada da çok sayıda hak ihlalinin mevcut olduğuna dikkat çekti.

Haber: Zübeyde Sarı- Onur Öncü

 

© ozguruz.org
07.03.2018

2018-03-07T15:44:30+00:00